• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Anna Sobótka

Turcja pamięta

18 Maja 2023

fot. Biuro Prasowe Prezydenta TurcjiWdzięczność mieszkańców i władz Turcji za ofiarność i skuteczne działania polskich strażaków podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczej po trzęsieniu ziemi w lutym tego roku jest nadal żywa. Kolejny jej dowód to przyznanie dowódcy grupy ratowniczej USAR Poland bryg. Grzegorzowi Borowcowi Orderu za Wyjątkowe Zasługi w Działaniach Humanitarnych (Order of Distninguished Humanitarian Service) przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Odznaczył on także przedstawicieli innych grup ratowniczych, które z zaangażowaniem walczyły o życie mieszkańców tureckich miejscowości, uwięzionych pod zawalonymi budynkami.
Uroczystość odbyła się 25 kwietnia w Ankarze. Brał w niej udział również przedstawiciel Ambasady RP w Turcji Radosław Sadowski.
Drugi dzień pobytu w Turcji upłynął bryg. Grzegorzowi Borowcowi pod znakiem uczestnictwa w panelu dyskusyjnym STRATCOM SUMMIT 2023 (Disaster Communication Forum). Jako jeden z prelegentów przedstawił on doświadczenia członków grupy USAR POLAND z trudnej, ale i owocnej akcji ratowniczej.
Warto podkreślić, że order dla dowódcy polskiej grupy ratowniczej stanowi wyraz uznania nie tylko dla jego wiedzy, umiejętności i zaangażowania, ale również dla wysokiej klasy profesjonalizmu, ofiarności pozostałych polskich ratowników, a także wszystkich obecnych i byłych członków grupy USAR Poland. Trzeba pamiętać, że skuteczność wykuwa się w działaniu, a więc i w nieustannym ćwiczeniu potrzebnych umiejętności, szkoleniu, zbieraniu doświadczeń, a to buduje się w żmudnej pracy na co dzień, za kulisami, w spokojnym czasie między akcjami ratowniczymi.

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry