• Tłumacz języka migowego

Autor Anna Sobótka

Ostatnie artykuły

 • Bohaterowie i trudne emocje

  Bohaterowie i trudne emocje

  Małgorzata Wencowska jest założycielką i prezesem Fundacji Ponad Granicami, która we współpracy m.in. z jednostkami organizacyjnymi PSP realizowała międzynarodowe projekty dotyczące stresu i profilaktyki wypalenia zawodowego u strażaków. Wskazały one wiele narzędzi pozwalających opanować nieuchronne napięcie towarzyszące tej profesji. Szczególnie cennym aspektem projektów był ich międzynarodowy charakter. Polscy strażacy mieli okazję przekonać się, jak z trudnymi przeżyciami i stresem związanym ze służbą radzą sobie ich czescy i włoscy koledzy. Wszystkie te wątki poruszamy w rozmowie z prezes Fundacji Ponad Granicami

  Dział
  Psychologia Temat numeru
  Data publikacji
  2024-04-26
 • Razem dla społeczności

  Razem dla społeczności

  Leśna to gmina malowniczo położona na Pogórzu Izerskim, nad rzeka Kwisą. Należy do powiatu lubańskiego i województwa dolnośląskiego. Ma bogatą historię, piękne tradycje kulturalne i wspaniałe otoczenie dzikiej przyrody. Jej mieszkańcy mogą czuć się dumni ze swojego miejsca na ziemi. Ważne jednak, by także czuli się i byli bezpieczni. O to zadba z pewnością nowo powstałe Centrum Reagowania i Zarządzania Kryzysowego, które otworzyło swoje podwoje 2 września.

  Dział
  Rzut oka
  Data publikacji
  2024-02-02
 • Giganci techniki

  Giganci techniki

  Każdy rodzaj ratownictwa specjalistycznego wymaga imponujących umiejętności, zarówno jeśli chodzi o wiedzę z wąskich dziedzin nauki, jak i zdolność do współpracy czy koordynacji różnych działań. Każdy rodzaj ratownictwa, gdy widzimy przykłady jego realizacji, budzi słuszny podziw i uznanie. Nie inaczej jest w przypadku specjalizacji technicznej. Jednak aby być skutecznym, gdy pomocy wzywają poszkodowani w wypadku, uwięzieni w samochodzie czy kierowca naczepy samochodowej, na którą spadło zwalone drzewo, trzeba nieustannie ćwiczyć. W realizację tego celu wpisują się II Ogólnopolskie Zawody Strażaków w Ratownictwie Technicznym połączone z VI Wojewódzkimi Zawodami Ratownictwa Technicznego o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

  Dział
  Rzut oka
  Data publikacji
  2024-02-02
 • Doskonalenie drogą do sukcesu

  Doskonalenie drogą do sukcesu

  Współdziałanie jest kluczem do skuteczności funkcjonowania różnych podmiotów, także ratowniczych. Wzajemne zaufanie, otwartość, elastyczność budują odpowiednią bazę do osiągania wspólnych celów. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza teraz, gdy ciemne chmury zbierają się nad naszymi głowami z powodu wejścia na ścieżkę otwartej agresji i wojny potężnego państwa w Europie Wschodniej. Robimy zatem, co możemy – wspólnie z europejskimi przyjaciółmi ćwiczymy sprawne działanie w sytuacji kryzysu.

  Dział
  Rzut oka
  Data publikacji
  2024-02-02
 • Słowo wstępne 11/2023

  Słowo wstępne 11/2023

  Wielkie przyspieszenie technologiczne, które dokonało się w ostatnich dziesięcioleciach, wywiera niespotykany wcześniej wpływ na rozmaite dziedziny życia człowieka. Sprawniejsze i bardziej wydajne urządzenia, automatyzacja, digitalizacja otwierają przed nami nowe wymiary rzeczywistości. W gronie naukowców, dziennikarzy, publicystów toczą się dyskusje o związanych z tymi zjawiskami szansach, ale i zagrożeniach.

  Dział
  Słowo wstępne
  Data publikacji
  2023-11-29
wszystkie artykuły autora

do góry