• Tłumacz języka migowego

Słowo wstępne

Słowo wstępne 09/2022

Słowo wstępne 09/2022

Czując już wrześniowy powiew nadchodzącej jesieni, wspominamy jeszcze lato. Dla strażaków było bardzo pracowite. Zawirowania klimatyczne nie pozwalają im odpocząć. Jako pierwsi ruszają na pomoc ludności doświadczanej powodzią czy suszą, walczą z pożarami lasów.

Słowo wstępne 2022/08

Słowo wstępne 2022/08

2022 to rok rocznic. W sierpniu przypada 30-lecie pożaru w Kuźni Raciborskiej - chrztu bojowego struktur dopiero co powstałej Państwowej Straży Pożarnej. O tym zdarzeniu napisano bardzo wiele, jak to z reguły bywa z akcjami znanymi, dużymi i przełomowymi. Postanowiliśmy więc z okazji tej rocznicy oddać głos jej uczestnikom. To ciekawy i trochę inny obraz pożaru wszech czasów.

Słowo wstępne 2022/07

Słowo wstępne 2022/07

Lato trwa, lipiec nie szczędzi słońca, a w PSP dzieje się dużo. „Przegląd Pożarniczy” niestrudzenie odnotowuje wszystko, co warte uwagi. Nie zabrakło w ostatnich tygodniach wyjątkowych jubileuszy. 1 lipca 1992 r. światło dzienne ujrzała zawodowa, umundurowana formacja przeznaczona do walki z pożarami i miejscowymi zagrożeniami.

Słowo wstępne 2022/06

Słowo wstępne 2022/06

Wakacje czas zacząć - ale „Przegląd Pożarniczy” nie zwalnia tempa! Niestraszne nam wizje leżakowania pod palmami, relaksowania się do znudzenia i kąpieli słonecznych. Załoga PP włożyła największy wysiłek w prace nad numerem czerwcowym, aby naszym czytelnikom zapewnić ciekawą i merytoryczną zarazem lekturę, godną uwzględnienia przy pakowaniu walizek...

Słowo wstępne 2022/05

Słowo wstępne 2022/05

Maj miesiącem strażaków. Od lat niezmiennie jak Polska długa i szeroka organizujemy uroczystości, pikniki, spotkania z mieszkańcami. Dynamiczny krok podczas defilady, odśpiewanie hymnu państwowego czy orkiestra strażacka poruszą niejedno twarde serce. A trzeba przyznać, że w tym roku mamy szczególne powody do świętowania - po pierwsze wracamy do organizowania imprez po pandemicznej przerwie, a po drugie nasza formacja to już

Słowo wstępne 2022/04

Słowo wstępne 2022/04

Droczy Czytelnicy! Wojna w Ukrainie trwa. Im dzielniej nasi sąsiedzi walczą o wolność, tym więcej przybywa strat. Niestety, taki kataklizm oznacza często obrócenie w pył całych ulic, dzielnic, miast. Bombardowania to pożary na masową skalę. Utrata dorobku życia i dachu nad głową dla ludności, a dla strażaków wytężona praca, ratowanie pod ostrzałem, wyczerpanie i nierzadko bezsilność w obliczu skali zniszczeń.

Słowo wstępne 2022/03

Słowo wstępne 2022/03

Oddajemy ten numer do druku w smutnych okolicznościach. Trwają pierwsze dni inwazji Rosji na sąsiednią Ukrainę. Ziścił się scenariusz, którego nie chcieliśmy do siebie dopuszczać. Wychowani w kulcie pokoju i bezpieczeństwa, z niedowierzaniem patrzymy na wojnę, która dzieje się tak niebezpiecznie blisko naszych granic. Towarzyszy nam złość, poczucie bezsilności, niedowierzanie, że takie rzeczy mogą się zdarzyć w XXI w.

Słowo wstępne 2022/02

Słowo wstępne 2022/02

Ścieżka edukacji w zawodzie strażaka zajmuje w pamięci i doświadczeniu każdego funkcjonariusza wyjątkowe miejsce. Początki kształtują tożsamość, wykuwają fundamenty profesjonalnej wiedzy i umiejętności. Dlatego tak ważne nie tylko dla indywidualnego rozwoju strażaków, ale i dla całej formacji jest szkolnictwo pożarnicze. W lutowym numerze poświęcamy nieco miejsca aktywnej i energicznej siedemdziesięciojednolatce - Szkole

Słowo wstępne 2021/12

Słowo wstępne 2021/12

Kończymy 2021 rok. Niełatwy, przeżyty w pandemii, lockdownie, zdalnym nauczaniu. W zdrowiu i chorobie. Ale też w nadziei na powrót do normalności, która pojawiła się wraz z wprowadzeniem szczepionek.

Słowo wstępne 2021/11

Słowo wstępne 2021/11

Warszawa doświadczyła niejednej burzy dziejowej, mieszkańcom wielokrotnie groziło niebezpieczeństwo ze strony żywiołów, wrogich wojsk, okupanta. Jednak od 1836 r. nad ich bezpieczeństwem czuwa zawodowa formacja, na którą zawsze można liczyć. Warszawscy strażacy dali się poznać jako odważni, profesjonalni ratownicy, oddani patrioci, wierni tradycji i etosowi służby.

do góry