• Tłumacz języka migowego

Słowo wstępne

znaleziono wiadomości: 19

Słowo wstępne 05/2023

Słowo wstępne 05/2023

Polskie Radio, południe, słychać kroki, ich pogłos, a później znajomą melodię graną na trąbce. Kto z państwa ma takie wspomnienie? W czasach, kiedy radio było jednym z nielicznych mediów elektronicznych, biło z tego dźwięku coś magicznego i hipnotyzującego. Dziś hejnał z wieży mariackiej pewnie nie ma już takiej siły oddziaływania, ale nadal wabi turystów i pozostaje niezmiennie symbolem Krakowa oraz krakowskich

Słowo wstępne 04/2023

Słowo wstępne 04/2023

Oto krajobraz wieczoru 21 lutego, który przypomina okładka kwietniowego numeru PP: rozświetlona ciemność, piękna bryła Zamku Królewskiego i Arkad Kubickiego, flagi, ważna osobistość, ważne słowa wsparcia dla Ukrainy, ale i dla Polski. Kto był, ten wie, że w takich chwilach nawet największym ironistom i sceptykom zadrży powieka. Wystąpienie prezydenta USA w Arkadach Kubickiego zgromadziło kilka tysięcy osób. Aby wszyscy mogli

Słowo wstępne 03/2023

Słowo wstępne 03/2023

...dawno, dawno temu Ezop stworzył bajkę o dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu, którą po latach odświeżył Adam Mickiewicz. To im zawdzięczamy powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Co prawda bajka zawiera przestrogę, ale jest w niej też nauka, jak rozpoznać prawdziwą przyjaźń i ludzi wartościowych.

Słowo wstępne 02/2023

Słowo wstępne 02/2023

W tym numerze wiele o strzelaniu, ale na celownik bierzemy bezpieczeństwo strzelców i strzelnic. Ostatnie zdarzenia pokazują, że pożary w takich obiektach się zdarzają i mają nieprzewidywalny przebieg - warto więc, by strażacy uświadomili sobie, z czym się mierzą.

Słowo wstępne 01/2023

Słowo wstępne 01/2023

Wkroczyliśmy pewnym krokiem w 111. rok funkcjonowania „Przeglądu Pożarniczego” - czasopisma od dekad niezmiennie towarzyszącego kolejnym pokoleniom strażaków. Przełom roku był więc dla redakcji czymś więcej niż zadumą nad upływającym czasem.

Słowo wstępne 12/2022 Komendanta Głównego PSP

Słowo wstępne 12/2022 Komendanta Głównego PSP

Ten rok rocznic zamykamy szczególnym wydarzeniem. Nasz „Przegląd Pożarniczy” 15 grudnia kończy 110 lat. Wiele się zmieniło od czasów, kiedy Bolesław Chomicz i Józef Tuliszkowski założyli czasopismo mające towarzyszyć strażakom w podnoszeniu ich kwalifikacji. Czy spodziewali się, że przetrwa tak długo? Tego nie wiemy, ale z dumą odnosimy się do faktu, że możemy kontynuować dzieło naszych wielkich poprzedników.

Słowo wstępne 12/2022 Redaktor Naczelnej

Słowo wstępne 12/2022 Redaktor Naczelnej

Obchodzenie własnej rocznicy zawsze jest nieco krępujące, choć bywa i miłe. Zdecydowaliśmy się na ten numer specjalny nie po to, żeby stworzyć autopromocyjną celebrę, ale by przypomnieć historię straży, której czasopismo niezmiennie towarzyszy już od 110 lat.

Słowo wstępne 11/2022

Słowo wstępne 11/2022

Witamy okładką, która odbiega nieco stylistyką i na pierwszy rzut oka tematyką od naszego czasopisma. Jednak tylko pozornie. Bo któż z nas może dziś funkcjonować bez konta bankowego czy zakupów on-line? Wszystkich nas - czy to prywatnie, czy służbowo - dotyczy kwestia bezpieczeństwa w sieci, a tym samym zagrożenie wyłudzeniem informacji, atakiem hakerskim czy złośliwym oprogramowaniem.

Słowo wstępne 10/2022

Słowo wstępne 10/2022

Polskie pożarnictwo jest w przededniu znaczących zmian w zakresie ratownictwa medycznego - więcej ratowników, nowy kierunek w SGSP, ambulanse w powiatach do dyspozycji strażaków-ratowników. To dopiero zapowiedź, ale rozpoznajemy zagadnienie już teraz, bo na rewolucje warto być dobrze przygotowanym. Wątpliwości rozwiewają komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak i jego zastępca nadbryg. Adam Konieczny.

Słowo wstępne 09/2022

Słowo wstępne 09/2022

Czując już wrześniowy powiew nadchodzącej jesieni, wspominamy jeszcze lato. Dla strażaków było bardzo pracowite. Zawirowania klimatyczne nie pozwalają im odpocząć. Jako pierwsi ruszają na pomoc ludności doświadczanej powodzią czy suszą, walczą z pożarami lasów.

do góry