• Tłumacz języka migowego

Technika

znaleziono wiadomości: 56

Legendarna drabina

Legendarna drabina

Legendarna drabina

W latach 70. i 80. XX w. wznoszono w Polsce coraz więcej budynków kilkunastokondygnacyjnych o wysokości powyżej 30 m, o różnej funkcji i przeznaczeniu. W razie powstania w nich różnego rodzaju zagrożeń do ewakuacji ludzi lub prowadzenia akcji gaśniczej potrzebny jest sprzęt specjalistyczny do działań na wysokości. Polscy producenci sprzętu pożarniczego nie produkowali samochodowych drabin hydraulicznych ani mechanicznych.

Jak wdrażamy GIS

Jak wdrażamy GIS

Jak wdrażamy GIS

W erze galopującego postępu technologicznego narzędzia cyfrowe stają się służbom ratunkowym naprawdę niezbędne. Należą do nich nowoczesne systemy GIS (z ang. Geographic Information System) - systemy informacji geograficznej. Stają się kręgosłupem działań także w PSP: w obszarze prewencji, planowania operacyjnego, działań ratowniczych w ekstremalne trudnych warunkach i wielu innych sferach.

Nowe nabytki

Nowe nabytki

W ostatnich latach nastąpiła swoista „wymiana pokoleniowa” samochodów ratowniczo-gaśniczych w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. W latach 2018-2022 zakupiono łącznie 747 szt. samochodów średnich i ciężkich (GBA i GCBA), które przede wszystkim zastąpiły pojazdy najbardziej wyeksploatowane. Liczba ta stanowi około 45% wszystkich samochodów ratowniczo-gaśniczych wykorzystywanych w PSP według stanu na 31 grudnia 2022 r.

Nadzieja z nieba

Nadzieja z nieba

Żyjemy w czasach szybkich zmian – nie tylko w codziennym życiu, ale także w obszarach, w których technologia wspiera misję bezpieczeństwa publicznego. Podczas reagowania na katastrofy, gdy każda sekunda jest na wagę złota, technologia staje się kluczowym rozwiązaniem. Bezzałogowe statki powietrzne (BSP) wraz z narzędziem Web OpenDroneMap (3DMAP), zwanym 3D MAP (3dmap.straz.gov.pl), dają Państwowej Straży Pożarnej

Certyfikacja wczoraj i dziś

Certyfikacja wczoraj i dziś

Certyfikacja wczoraj i dziś

Od momentu utworzenia w 1972 r. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie-Dębince (OBROP) - później Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej - Państwowy Instytut Badawczy czuwał nad procesem wydawania dopuszczeń do użytku wyrobów służących ochronie przeciwpożarowej oraz prowadził działalność badawczą w obszarze certyfikacji i krajowych ocen technicznych.

Za drzwiami Instytutu

Za drzwiami Instytutu

Za drzwiami Instytutu

Niewielki, ale szybki jak strzała statek powietrzny przemyka nad rozległym terenem z wieloma budynkami wśród zieleni. Obniżamy lot wraz z nim, by zobaczyć wnętrza obiektów, hale z rozmaitymi skomplikowanymi urządzeniami, sale szkoleniowe, a na zewnątrz samochody ratowniczo-gaśnicze czy strażaka wzniecającego ogień na tacach. Dokąd trafiliśmy?

Niezastąpione bezzałogowce

Niezastąpione bezzałogowce

Niezastąpione bezzałogowce

Jakie są dziś możliwości wykorzystania technologii bezzałogowych w działaniach antyterrorystycznych? Warto przyjrzeć się rozwiązaniom z zakresu robotyki oraz ich proponowanemu zastosowaniu w akcjach prowadzonych przez jednostki ratownicze ze wsparciem oddziałów kontrterrorystycznych. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez SGSP i WAT możemy przekonać się, jak wygląda to w praktyce.

Inne spojrzenie

Inne spojrzenie

Inne spojrzenie

Zacznijmy nieco bajkowo. Dawno, dawno temu, w granicach strefy Schengen pewna firma wymyśliła i zbudowała połączenie samochodu ratowniczo-gaśniczego z podnośnikiem hydraulicznym. Twór może i ciekawy, ale nie wdarł się przebojem do polskiego pożarnictwa. Jednak na tym bajka się nie kończy.

Durny papierek z pieczątką?!

Durny papierek z pieczątką?!

Durny papierek z pieczątką?!

Takim wykrzyknieniem rozpoczął się jeden z internetowych tekstów, dotyczący trudności w dopuszczaniu do użytkowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej pojazdów pożarniczych sprowadzanych z zagranicy.

Latarka dla strażaka

Latarka dla strażaka

Latarka dla strażaka

Liczba i różnorodność dostępnych w handlu latarek, również tych specjalistycznych, bo przeznaczonych dla służb, najlepiej świadczy o rozmaitości upodobań użytkowników, ale i o determinacji producentów, chcących dostarczyć produkty spełniające nawet najbardziej wyrafinowane życzenia odbiorców.

do góry