• Tłumacz języka migowego

Historia i tradycje

znaleziono wiadomości: 142

Kosz ratunkowy brandmajstra Łunda

Kosz ratunkowy brandmajstra Łunda

Kosz ratunkowy brandmajstra Łunda

Pod koniec XIX w. warszawska straż ogniowa wzbogaciła się o dodatkowy przyrząd ratunkowy. Przeznaczony był on „(...) do ratowania ludzi, oraz ruchomości, z wyższych piętr palących się domów, wtedy, kiedy ratunek przez schody, już objęte ogniem, jest niemożebnym (...)”. Przyrząd ten nazywany był też koszem lub wiadrem ratunkowym, a potocznie lulką.

Wrota Piekła

Wrota Piekła

Wrota Piekła

Pośrodku rozległej piaszczystej pustyni Kara-kum w dystrykcie Derwez (Republika Turkmenistanu) od 1971 r. płonie gaz. Do tej pory pożaru nie ugaszono, choć władze kraju już kilkakrotnie zapowiadały podjęcie takich prób. Jest to jednak karkołomne wyzwanie.

Strażacki kierunkowskaz

Strażacki kierunkowskaz

Strażacki kierunkowskaz

Większość pocztówek kończy swój żywot po zrealizowaniu jednorazowej usługi pocztowej, jednak z drugiej strony są dla współczesnych dokumentami źródłowymi, pomocnymi w badaniu historii, kultury i obyczaju. Idąc tym tropem, przyjrzyjmy się jednej z nich – pokazuje zapomniane, nawet w literaturze fachowej, początki nowatorskiego udogodnienia w dziedzinie interwencyjnego transportu strażackiego: kierunkowskazu.

Plaster z guzikiem

Plaster z guzikiem

Plaster z guzikiem

Zacerować albo przykleić łatę i zasznurować! – radzili doświadczeni strażacy z przełomu XIX i XX w. w razie konieczności reperacji węży tłocznych. Proste, praktyczne i racjonalne porady łączyły się z podobnymi hasłami reklamowymi firm 20-lecia międzywojennego: „Najbardziej wytrzymały – plaster z guzikiem do węży parcianych wewnątrz gumowanych i płóciennych! Nabyć go należy po cenach konkurencyjnych wraz z innymi

Mały pogromca pożarów

Mały pogromca pożarów

We wtorkowe popołudnie 15 czerwca 1869 r. w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbyła się próba nowej sikawki pożarnej – hydropultu. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie dostojne grono obserwatorów – „(...) JW. Feldmarszałek Hrabia Berg, Namiestnik Królestwa, Prezydent miasta generał Witkowski, Naczelnik straży ogniowej pułkownik Majewski, brandmajstrzy tejże straży (...)” [1]. Co sprawiło, że takie osobistości

Stogowa od Strażaka

Stogowa od Strażaka

Podłużna drewniana skrzynia z tabliczką znamionową Fabryki Narzędzi Ogniowych „Strażak”… Wbrew temu, co można sądzić, upływ czasu nie naruszył jej konstrukcji. Co może się w niej znajdować? Jakiego rodzaju dawny sprzęt ochrony przeciwpożarowej?

Anna prewentystka

Anna prewentystka

W grudniu 2020 r. na południowej obwodnicy Warszawy uroczyście oddano do użytku kolejny, dziewiąty już most drogowy przez Wisłę. Na jego patronkę wybrano Annę Jagiellonkę, siostrę Zygmunta Augusta, ostatniego przedstawiciela tej dynastii na polskim tronie. Nazwa nowej przeprawy nawiązuje do istniejącego w latach 1573-1603 pierwszego stałego warszawskiego mostu, którego budowę królewska siostra kontynuowała po śmierci brata w

Repliki umundurowania cz. 2

Repliki umundurowania cz. 2

Odtworzenie umundurowania strażaków z minionych lat to duże wyzwanie. Nie wystarczy polegać na dokumentach czy archiwalnych fotografiach, może to nas zwieść na manowce. Potrzebna jest pogłębiona refleksja i znajomość szerokiego kontekstu działalności OSP.

Repliki umundurowania cz. 1

Repliki umundurowania cz. 1

Repliki umundurowania cz. 1

Coraz częściej spotykamy się w Polsce ze strażackimi grupami rekonstrukcyjnym tworzonymi przez jednostki ochotniczych straży pożarnych. Nadal stanowią one novum i zdecydowanie różnią się od grup wojskowych, których głównym zadaniem jest inscenizowanie walki bitewnej. Trudności strażakom nastręcza przede wszystkim odtwarzanie replik umundurowania.

Jak się bronić

Jak się bronić

Jak się bronić

Od 20 września do 14 października 1934 r. w Katowicach, jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast Górnego Śląska, tamtejszy Okręg Wojewódzki Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej zorganizował 1. Ogólnopolską Wystawę Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. W przygotowaniu tego wydarzenia niemały udział mieli strażacy.

do góry