Ratownictwo i ochrona ludności
znaleziono wiadomości: 250
Z perspektywy dwóch dekad (PP 09/2012)

Dwadzieścia lat temu tak jak wielu innych strażaków uczestniczyłem w gaszeniu pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej. W moim jednak przypadku sytuacja wyglądała nieco inaczej, ponieważ już po godzinie od jego powstania jako naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach dowodziłem akcją ratowniczo-gaśniczą.
Piekiełko raciborskie (PP 06/2021)

O tym pożarze lasu rozpisywały się gazety lokalne, mówiono o nim w radiu i telewizji. „Przegląd Pożarniczy” poświęcił mu wiele miejsca na łamach, jak zawsze nie tylko informując, ale i ucząc. Żywioł zadziałał w cieniu codziennych spraw, przyszedł niespodziewanie i postawił na nogi tysiące ludzi.
Fotowoltaika - dylematy i zagrożenia (cz. 2)

W ostatnim odcinku przedstawiliśmy informacje dotyczące specyfiki systemów fotowoltaicznych, a także zasad bezpieczeństwa. Pora na omówienie aspektów związanych z działaniami ratowniczo-gaśniczymi.
Hazmat i CBRNE, cz. 2 - Ratownictwo i ochrona ludności

Radiologia jest działem medycyny, a strażacy mają do czynienia ze zdarzeniami radiacyjnymi. Ustawa o zmianie ustawy Prawo atomowe oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej zaczęła obowiązywać 13 czerwca 2019 r., zaś główne zapisy dotyczące obszaru PSP - 1 stycznia 2020 r.
Nadchodzi lato, czas Peruna

Ludzkość korzystała z ognia zapoczątkowanego uderzeniem pioruna, na długo zanim nauczyła się go wzniecać - to pewnie dlatego pioruny odgrywały ważną rolę w mitach i legendach. Łączą one piękno i niszczącą potęgę żywiołu. Burze były i pozostają jednym z najgroźniejszych zjawisk atmosferycznych...
Fotowoltaika - dylematy i zagrożenia (cz. 1)

Instalacje fotowoltaiczne są coraz częstszym elementem krajobrazu. Dla strażaków to obiekty niosące nowe wyzwania. „Standardowe zasady postępowania podczas zdarzeń w obrębie instalacji fotowoltaicznych” wydane w marcu przez KG PSP są pierwszą próbą usystematyzowania wiedzy na temat postępowania ratowniczego przy takich obiektach.
Hazmat i CBRNE cz. 1 - Chemiczno-ekologiczne po nowemu

Od końca ubiegłego roku obowiązują zaktualizowane „Zasady organizacji ratownictwa chemiczno-ekologicznego w KSRG”. Co się zmienia?
Pod strażackimi skrzydłami

Lecąc na spotkanie z klientem, konferencję międzynarodową czy po prostu na wakacje, zajmujemy się rzeczami… przyziemnymi. Przemierzamy terminal lotniska, ciągnąc walizkę na kółkach, sprawdzamy bilety, pilnujemy godzin odlotów, nasłuchujemy komunikatów, przechodzimy odprawę, a w samolocie zapinamy pasy i obserwujemy stewardessę, która właśnie omawia sprawy bezpieczeństwa.
Wojskowa siostra PSP

W jej strukturach pełnią służbę żołnierze zawodowi, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz zatrudnieni są pracownicy wojska. Realizują zadania przewidziane dla Państwowej Straży Pożarnej w komórkach i jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi obrony narodowej albo przez niego nadzorowanych. Tematem niniejszego artykułu będzie Wojskowa Ochrona Przeciwpożarowa.
Wiatr. Wichura. Trąba powietrzna

Wiatr przenosi ciepło i wilgoć, rozsiewa nasiona roślin, zmienia krajobraz i kształtuje klimat (wiatry stałe przyczyniają się do powstawania prądów morskich). Od setek lat wiatr napędzał statki i wiatraki, dziś dzięki energii wiatrowej uprawiamy ukochane sporty i pozyskujemy energię elektryczną. Niestety potrafi również niszczyć - wiatry o prędkości kilkuset kilometrów na godzinę wyrywają drzewa, niszczą zabudowania