Ratownictwo i ochrona ludności
znaleziono wiadomości: 348
Nowa ustawa – nowe wyzwania
![Nowa ustawa – nowe wyzwania](https://www.ppoz.pl/assets/pics/aktualnosci/2025-01/kkierzkowski_popr_midi.jpg)
17 grudnia 2024 r. prezydent RP podpisał od dawna wyczekiwany przez społeczeństwo akt prawny – ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. To jeden z najważniejszych projektów legislacyjnych, który ureguluje system ochrony ludności i obrony cywilnej w Polsce, a dzięki przyjętym rozwiązaniom przyczyni się do wzmocnienia odporności naszego państwa na zagrożenia oraz wpłynie
Krajowy system ratowniczo-gaśniczy – początki
![Krajowy system ratowniczo-gaśniczy – początki](https://www.ppoz.pl/assets/pics/aktualnosci/2025-01/OSP_Chocznia_11_midi.jpg)
Kilka lat temu obchodziliśmy jubileusz uchwalenia przez Sejm RP dwóch ustaw zmieniających oblicze polskiej ochrony przeciwpożarowej, czyli ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz ustawy o Państwowej Straży Pożarnej z dnia 24 sierpnia 1991 r. Na ich podstawie w lipcu 1992 r. zaczęła funkcjonować Państwowa Straż Pożarna. Od samego początku jednym z istotnych elementów modernizowanej ochrony przeciwpożarowej miało być stworzenie
PSP lekarstwem na kryzys?
![PSP lekarstwem na kryzys?](https://www.ppoz.pl/assets/pics/aktualnosci/2024-12/Zniszczenia_Ladek_Zdroj_11_midi.jpg)
Działania ratownicze podczas powodzi, likwidacja zagrożeń po przejściu żywiołu, łagodzenie skutków niszczycielskiej wody oraz wsparcie dla poszkodowanych – to standard działań straży pożarnej. Tegoroczna powódź, spowodowana wyjątkowo obfitymi opadami deszczu, których sprawcą był niż genueński, przyniosła jednak dodatkowe, nieoczekiwane wyzwania dla naszej formacji. W czterech gminach pełnomocnikami ds. usunięcia skutków
Powodzie w Europie Środkowej… i nie tylko
![Powodzie w Europie Środkowej… i nie tylko](https://www.ppoz.pl/assets/pics/aktualnosci/2024-11/EN_01633216_1079_midi.jpg)
W 2024 r. Europę Środkową nawiedziły liczne powodzie spowodowane długotrwałymi, intensywnymi opadami deszczu. W styczniu gwałtowne opady zostały spowodowane przez burze Henk, Isha i Jocelyn; kolejna fala nadeszła w marcu, kiedy to burza Nelson przyniosła liczne zalania. Podobne zjawiska wystąpiły w maju, czerwcu, a nade wszystko we wrześniu i październiku, pod działaniem szczególnie niszczycielskiego niżu genueńskiego Boris.
PSP kontra wielka woda
![PSP kontra wielka woda](https://www.ppoz.pl/assets/pics/aktualnosci/2024-11/smiglowce_midi.jpg)
Tegoroczna powódź, która spowodowała straty przede wszystkim w dwóch województwach na południu Polski, wywołała dyskusję na temat przygotowania instytucji państwowych na ekstremalne zjawiska pogodowe. W tej dyskusji pojawiały się pojedyncze głosy kwestionujące właściwą reakcję Państwowej Straży Pożarnej na zagrożenie, które gdyby nie awarie infrastruktury hydrotechnicznej, prawdopodobnie nie doprowadziłoby do zniszczeń
Woda dla ludności
![Woda dla ludności](/assets/img/aktualnosci/default_blur.jpg)
Zapewnienie zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia w odpowiedniej ilości i jakości oraz ochrona ujęć wody, wodociągów i oczyszczalni ścieków jest jednym z podstawowych zadań państwa, realizowanym na szczeblu administracji samorządowej (zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków to zadanie własne gminy) oraz administracji rządowej (w zakresie przygotowania norm prawnych i sprawowania nadzoru).
Ewolucja od GFFFV do GFFF
![Ewolucja od GFFFV do GFFF](https://www.ppoz.pl/assets/pics/aktualnosci/2024-09/3_1_mniejszy_midi.jpg)
Zmieniający się świat przynosi nam nowe wyzwania – musimy reagować odpowiednio na katastrofy i kataklizmy, których skala przekracza nasze dotychczasowe doświadczenia. Aby funkcjonować w tym świecie jako profesjonalna formacja ratownicza, musimy dostosować się do nowych warunków oraz wyciągać wnioski z dotychczasowych działań. Te pokazują jednoznacznie, że oprócz modułów z pojazdami gaśniczymi GFFFV (Ground Forest Fire
Kolosalna pomoc
![Kolosalna pomoc](https://www.ppoz.pl/assets/pics/aktualnosci/2024-08/Kolosalna_pomoc_-_Colossus/Kpisz26_kadr_midi.jpg)
Pod koniec 2023 r. Państwowa Straż Pożarna w ramach projektu pn. „Wsparcie systemu ratowniczo-gaśniczego”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, zakupiła osiem robotów gaśniczych: pięć większych Colossus i trzy mniejsze Rhyno. Dlaczego taki sprzęt jest potrzebny podczas działań ratowniczo-gaśniczych? Przyjrzyjmy się jego możliwościom.
Namacalna przyszłość
![Namacalna przyszłość](https://www.ppoz.pl/assets/pics/aktualnosci/2024-08/Wywiad_-_S_Jakubowski/wywiad-strona%283%29_midi.png)
O projekcie robota inspekcyjnego, mechatronice i miłości do nauki rozmawiamy z konstruktorem urządzeń mechatronicznych i robotów mobilnych Sebastianem Jakubowskim, związanym naukowo z Katedrą Mechaniki Stosowanej i Robotyki Politechniki Rzeszowskiej.
Nielegalne i niebezpieczne w ogniu
![Nielegalne i niebezpieczne w ogniu](https://www.ppoz.pl/assets/pics/aktualnosci/2024-07/Nielegalne_i_niebezpieczne_w_ogniu/Mateusz_Krzysta%C5%84ski_PSP3_midi.jpg)
10 maja br. wybuchł pożar nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych w dzielnicy Michałkowice w Siemianowicach Śląskich, przy ul. Wyzwolenia. Spłonęło około 10 tys. ton odpadów, głównie chemikaliów i plastiku, co wywołało szok w całym kraju. Tymczasem już 5 lat temu wszczęto śledztwo w sprawie tego składowiska, trudno więc postrzegać sam obiekt i społeczną świadomość jego istnienia jako novum. Co ciekawe,