• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Anna Sobótka

Jeden za wszystkich…

17 Października 2022

… wszyscy za jednego. Tylko kierując się tą maksymą, można zadbać o wspólne bezpieczeństwo, gdy zagrożeń przybywa. Zwłaszcza jedno z nich - agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i jej wrogie nastawienie do Zachodu - spędza sen z powiek obywatelom wielu krajów. Wspierając Kijów, nie tylko czynimy to, co słuszne, ale budujemy ponadnarodową wspólnotę, która jest w stanie oprzeć się groźnym zapędom władz Kremla. Warto to robić na każdym poziomie i w każdym obszarze - także ochrony ludności.

fot. Wydział Prasowy KG PSPDlatego też szefowie służb ratowniczych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii postanowili wesprzeć Ukrainę w dążeniu do przystąpienia do Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Przybyli do Polski na zaproszenie komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka, by podpisać wspólne oświadczenie w tej sprawie. Oczywiście kluczowymi gośćmi byli również przedstawiciele Ukrainy: wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Yevhenii Yenin oraz szef Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Sergiej Kruk.

Wszyscy zaproszeni przebywali w Warszawie od 5 do 7 września. W pierwszym dniu pobytu w siedzibie Komendy Głównej PSP przywitał ich minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcami. W spotkaniu wziął udział także podsekretarz stanu w MSWiA Bartosz Grodecki. Tego dnia zostało także podpisane wspomniane wspólne oświadczenie szefów służb ratowniczych pięciu krajów.

W kolejnych dniach goście odwiedzili Szkołę Główną Służby Pożarniczej, Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie, a także JRG 5 i 17 Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy oraz Muzeum Warszawskiej Straży Ogniowej.

Spotkanie przedstawicieli pięciu krajów i okazanie Ukrainie formalnego wsparcia w jej dążeniach stanowiło realizację ustaleń zawartych podczas spotkań w Kijowie i Lwowie w dniach 6-8 lipca tego roku. Podpisano wówczas memorandum porozumienia dotyczącego współpracy oraz wsparcia służb ratowniczych Ukrainy mierzących się ze skutkami działań wojennych.

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry