• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Anna Sobótka

Ku pamięci

15 Września 2022

fot. arch. KP PSP w RaciborzuDobiegł końca XXX Memoriał im. mł. kpt. A. Kaczyny i dh. A. Malinowskiego, strażaków poległych w 1992 r. w trakcie pożaru lasów w okolicach Kuźni Raciborskiej.

21 sierpnia 2022 r. na placu Dominikańskim w Raciborzu rozpoczęły się zawody Toughest Firefighter Racibórz 2022. Wzięło w nich udział 125 zawodników z Polski, Czech i Słowacji. Rywalizacja przebiegała w konkurencjach indywidualnych (o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego), sztafet, tandemów i drużyn (o Puchar Dyrektora TVP 3 Katowice).

Wieczorem, już po zakończeniu zawodów i wręczeniu nagród zwycięzcom, śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski dokonał oficjalnego otwarcia Memoriału. Wyświetlono pamiątkowy film z organizacji wszystkich poprzednich 29 memoriałów.

22 sierpnia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Raciborzu została odprawiona msza św. w intencji poległych w 1992 r. strażaków oraz NSZZ „Solidarność” Ziemi Raciborskiej. Po mszy św. delegacja strażaków udała się na cmentarz Jeruzalem, by złożyć znicze na grobie śp. Stanisława Borowika, głównego organizatora wszystkich poprzednich memoriałów. W samo południe, mimo niesprzyjającej pogody, z placu Długosza ruszył rodzinny rajd rowerowy. Uczestnicy wzięli udział na trasie w wielu konkurencjach, zdobywając wartościowe nagrody.

W ciągu tych szczególnych dni nie zabrakło również rozrywki. Na scenie wystąpiło kilka zespołów muzycznych, przeprowadzono także grę „Baw się z nami strażakami i Ernestynem Janetą”. Jej uczestnicy wykazali się wiedzą i umiejętnościami z zakresu działań ratowniczo-gaśniczych, a na najlepszych czekały nagrody rzeczowe.

 

KP PSP w Raciborzu

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry