• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Anna Sobótka

Giganci techniki

2 Lutego 2024

Każdy rodzaj ratownictwa specjalistycznego wymaga imponujących umiejętności, zarówno jeśli chodzi o wiedzę z wąskich dziedzin nauki, jak i zdolność do współpracy czy koordynacji różnych działań. Każdy rodzaj ratownictwa, gdy widzimy przykłady jego realizacji, budzi słuszny podziw i uznanie. Nie inaczej jest w przypadku specjalizacji technicznej. Jednak aby być skutecznym, gdy pomocy wzywają poszkodowani w wypadku, uwięzieni w samochodzie czy kierowca naczepy samochodowej, na którą spadło zwalone drzewo, trzeba nieustannie ćwiczyć. W realizację tego celu wpisują się II Ogólnopolskie Zawody Strażaków w Ratownictwie Technicznym połączone z VI Wojewódzkimi Zawodami Ratownictwa Technicznego o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

1 września teren przy hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jastrzębiu-Zdroju zaroił się od uczestników i widzów tego wydarzenia. W szranki stanęło 19 zastępów PSP, a gościnnie wystartowała drużyna z jednostki straży pożarnej położonej w województwie morawsko-śląskim (Republika Czeska).

Zawodników czekały nie lada wyzwania związane z działaniami ratowniczymi podczas zdarzeń drogowych. Organizatorzy postarali się, by scenariusze zadań odzwierciedlały niełatwe warunki rzeczywistych zdarzeń. Strażacy musieli prawidłowo i w jak najkrótszym czasie wykonać wszystkie czynności konieczne podczas danej interwencji. W przypadku uzyskania tej samej liczby punktów o zajętym miejscu decydował krótszy czas realizacji zadania.

fot. Michał Piątek / KM PSP w Jastrzębiu-Zdroju

Tryumfatorami zawodów okazali się strażacy z województwa podkarpackiego (I miejsce), śląskiego (II miejsce) i kujawsko-pomorskiego (III miejsce). W zawodach województwa śląskiego na podium stanęli ratownicy z Bielska-Białej (I miejsce), Piekar Śląskich (II miejsce) i Cieszyna (III miejsce).

Turniej zrobił duże wrażenie na gościach, w gronie których znaleźli się m.in.: wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, posłowie na Sejm RP Adam Gawęda i Grzegorz Matusiak, senator RP Ewa Gawęda, śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Mariusz Łaciak oraz komendanci powiatowi i miejscy PSP.

Szczególnie ciepło witani byli goście z USA, strażacy przybyli na zaproszenie komendanta głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Wśród nich znalazł się prezes Północnoamerykańskiego Stowarzyszenia Ratownictwa Pojazdowego (North American Vehicle Rescue Association – NAVRA) Stephen Martell, który złożył na ręce śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Jacka Kleszczewskiego zaproszenie na kolejną edycję amerykańskich zawodów z obszaru ratownictwa technicznego – odbędzie się ona w listopadzie na Florydzie. Czy teraz czas na zapoznanie się z możliwościami ratownictwa technicznego w USA i rywalizacją amerykańskich kolegów na tym polu?

AS

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry