• Tłumacz języka migowego
Rzut oka

Nowa fala wyzwań

2 Lutego 2024

Tegoroczny wrzesień przyniósł ze sobą kumulację działań służących rozwojowi międzynarodowego współdziałania. Jeszcze nie opadł kurz po ćwiczeniach COOPERATION 2023, a już nadeszła Nowa Fala. Od 5 do 8 września trwały ćwiczenia New Wave 2023, które w powiecie nowodworskim (w Nowym Dworze Mazowieckim, Nowym Secyminie i Nowych Grochalach) zgromadziły grupy ratownicze z Polski, Ukrainy, Finlandii, Austrii, Czech, Belgii i Chorwacji.

fot. Karol Kierzkowski / Wydział Prasowy KG PSP

Według scenariusza wzdłuż Narwi i Wisły wystąpiło zagrożenie powodziowe, konieczna była ewakuacja mieszkańców okolicznych terenów za pomocą łodzi ratowniczych, pompowanie wody z terenów zalanych, dostarczanie żywności do trudno dostępnych miejsc czy podwyższanie wałów przeciwpowodziowych. Zagrożenie nie odpoczywa w nocy, więc i ratownicy nie zaznali spokoju po zmroku – prowadzili działania ratujące ludzkie życie, zdrowie i mienie.

Pierwszego dnia ćwiczeń zmagania strażaków obserwował dyrektor Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności Marek Popowski, zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. dr Adam Konieczny oraz rektor-komendant Akademii Pożarniczej nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. uczelni.

red. PP

do góry