• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Anna Sobótka

Budujemy nową JRG

28 Marca 2023

fot. Marcin Tecław / KM PSP w PoznaniuRozwój cywilizacyjny niesie za sobą nie tylko nowe możliwości, ale i zagrożenia. Służby dbające o bezpieczeństwo, w tym PSP, muszą być zatem przygotowane do zwiększonej aktywności. Dlatego też w kraju powstają nowe jednostki ratowniczo-gaśnicze w newralgicznych punktach danego regionu.

Jedną z nich jest JRG 10 Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, której siedzibę ulokowano w Iwnie, przy ul. Gnieźnieńskiej. Będzie to trzecia jednostka ratowniczo-gaśnicza w powiecie poznańskim, zostanie wzniesiona dzięki środkom z programu modernizacji Państwowej Straży Pożarnej.

27 lutego komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wspólnie z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim oraz wielkopolskim komendantem wojewódzkim PSP nadbryg. Dariuszem Matczakiem symbolicznie otworzyli budowę JRG 10 Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu.

fot. archiwum KM PSP w PoznaniuJuż w najbliższych latach na tym terenie powstanie strażnica z dwoma kondygnacjami w części socjalnej oraz jednokondygnacyjną częścią garażowo-warsztatową. W drugiej z wymienionych znajdzie się osiem stanowisk dla pojazdów pożarniczych oraz cztery stanowiska dla samochodów osobowych do 3,5 t.

Jej powstanie ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa wschodniej części powiatu poznańskiego. Na tym terenie znajduje się wiele zakładów, budynków i obiektów szczególnie zagrożonych pożarowo, m.in. zakłady przemysłowych i hal logistycznych. Rozwinięta jest także infrastruktura drogowa - z obecnością drogi ekspresowej S5, drogi krajowej nr 92 i bliskością autostrady A2 wiąże się zwiększona intensywność ruchu drogowego.

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry