• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Anna Sobótka

Bezpieczna letnia przygoda

15 Czerwca 2022

fot. Karol Kierzkowski / Zespół Prasowy KG PSPWakacje - to słowo dźwięczy już radośnie w głowach tysięcy dzieci. Nawet te, które lubią naukę i szkołę, z przyjemnością myślą o letniej beztrosce, podróżach, przygodach i całodniowych zabawach na świeżym powietrzu. Pielęgnując w dzieciach tę nieskrępowaną radość, warto  zadbać o ich bezpieczeństwo, w przystępny sposób, okraszony atrakcjami, przypominając im o zasadach, którymi powinny się kierować nad wodą, w górach, w domu i na podwórku.

Przyjemne z pożytecznym ku uciesze najmłodszych już od lat łączy prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, organizując akcję „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”. I tym razem tej sympatycznej tradycji stało się zadość - 1 czerwca w roli honorowych gości do Pałacu Prezydenckiego zawitało około 300 polskich i ukraińskich dzieci.

Ważnym elementem spotkania było uhonorowanie wspaniałych postaw młodych bohaterów, którzy nie tracąc zimnej krwi, wykazując się wyjątkową dzielnością, podjęli wyzwanie ratowania życia drugiego człowieka. Była to także inspiracja dla wszystkich zgromadzonych dzieci, by poznawać zasady bezpieczeństwa, dzięki którym można nie tylko zadbać o siebie, ale i pomóc innym.

Wyjątkową rolę odegrali uczniowie Liceum Mundurowego w Wołominie, którzy przygotowali dla młodszych kolegów pokaz samoobrony i technik interwencyjnych.

Przyszła również pora na atrakcje prewencyjno-edukacyjne, które niosąc treści dydaktyczne, jednocześnie zapewniały wiele radości i frajdy. Wydarzenie nie mogło się obyć bez udziału Państwowej Straży Pożarnej - prewencja społeczna to jedno z zadań naszej formacji. Mamy to szczęście, że dzieci zawsze chętnie gromadzą się wokół wzbudzających zaufanie, przekazujących ciekawe i przydatne treści funkcjonariuszy i funkcjonariuszek PSP. Dlatego strażacy z Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy oraz Komendy Powiatowej PSP w Legionowie, prezentujący pojazdy i sprzęt strażacki, nie mogli narzekać na brak małych widzów.

Największa furorę zrobił jednak minidomek, w którym dzieci mogły zetknąć się w skali mikro z niebezpieczeństwami grożącymi nam w naszych czterech ścianach. Mobilny symulator zagrożeń pożarowych to edukacyjne cacko - interaktywne, wyposażone w dwa komputery i system kamer HD. Angażuje zmysły i wprowadza małego człowieka przez świat zabawek do rzeczywistości realnych zagrożeń, przed którymi może nauczyć się chronić.

Atrakcji i wiedzy było podczas wydarzenia w Pałacu Prezydenckim co niemiara. Teraz młodym miłośnikom letnich dni pozostaje tylko cieszyć się pełnią wakacji, nie zapominając jednak o tym, czego na temat bezpieczeństwa dowiedzieli się podczas tego spotkania.

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry