• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Anna Sobótka

Z wizytą za oceanem

15 Września 2022

fot. Greta Sobolewska / Konsulat Generalny RP w ChicagoBezpieczeństwo to kluczowa wartość, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym. Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują nam, jak bardzo jest kruche. Dlatego warto współpracować na płaszczyźnie międzynarodowej, szkolić się i dokonywać wymiany doświadczeń w obszarze ochrony ludności.

Te cele przyświecały polskiej delegacji, która w dniach 9-10 sierpnia gościła w USA. W jej skład wszedł sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Jacek Siewiera, komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcą nadbryg. Adamem Koniecznym oraz szef Sztabu Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej płk dypl. Arkadiusz Mikołajczyk.

Pierwszego dnia wizyty delegacja odwiedziła Biuro Zarządzania Kryzysowego i Komunikacji w Chicago (Chicago’s Office of Emergency Management and Communication) oraz szpital RUSH szkolący przyszłych lekarzy. W stolicy stanu Illinois - Springfield członkowie delegacji zapoznali się z pracą Agencji Zarządzania Kryzysowego Stanu Illinois (Illinois Emergency Management Agency).

Drugi dzień upłynął pod znakiem spotkania z zastępcą gubernatora stanu Illinois Christianem Mitchellem oraz przedstawicielami Centrum Informacji i Zapobiegania Przestępczości (CPIC) Policji Miasta Chicago (Chicago Police Department). Członkowie delegacji udali się także do Akademii Straży Pożarnej w Chicago.

Podczas wizyty polskiej delegacji w USA gościom towarzyszył dowódca Gwardii Narodowej Stanu Illinois Richard R. Neely. Niedługo potem gen. Richard R. Neely przybył do Polski wraz z delegacją amerykańską. 16 sierpnia odwiedził również Komendę Główną PSP - tam podczas spotkania z komendantem głównym PSP, jego zastępcą nadbryg. Adamem Koniecznym oraz dyrektorami i zastępcami biur poruszono kwestie współpracy służb ratowniczych Polski i USA. Być może już wkrótce koordynatorzy ratownictwa medycznego PSP odbędą praktyki w Chicago, pojawi się także możliwość poznania systemu wspólnych działań strażaków ratowników i ratowników medycznych, który funkcjonuje w każdej jednostce straży pożarnej w Illinois.

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry