• Tłumacz języka migowego
Rzut oka

Wzmocnienie ochotników

28 Marca 2023

fot. Kancelaria Prezesa Rady MinistrówW środę 22 lutego wiceminister Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie jednostek OSP, które w 2023 r. otrzymają dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Dzięki tym środkom do strażaków ochotników z całego kraju trafi 675 nowych pojazdów. Do jednostek OSP trafi 180 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 417 średnich oraz 78 ciężkich.

675 wozów strażackich dla OSP

Pojazdy dla OSP to ogromne wsparcie, dzięki któremu druhowie szybciej dotrą do miejsca wypadku czy pożaru. Sprzęt pozwoli na ratowanie życia oraz mienia obywateli. Od 2016 r. stale podnosimy wydatki na rozwój remiz strażackich. Zakup nowego sprzętu realizowany jest z programów rządowych.

Sprzęt ratowniczy jest podstawą pracy strażaków. Samochody ratowniczo-gaśnicze są kluczowe podczas pożarów i wypadków. Nowoczesny sprzęt pozwoli na szybszą i skuteczniejszą pracę druhów z OSP, umożliwi jeszcze lepsze zadbanie o bezpieczeństwo Polek i Polaków.

- W tym roku będzie to rekordowa liczba 675 wozów strażackich dla ochotniczych straży pożarnych. Chyba nigdy nie było takiej liczby wozów strażackich przekazywanych w jednym roku dla ochotniczych straży pożarnych - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

To nie pierwsze tego typu wsparcie dla OSP. Wyposażenie remiz strażackich w nowoczesny sprzęt systematycznie wzrasta. Od 2016 r. do strażaków trafiło 2951 samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Inne wsparcie dla OSP

Ochotnicze straże pożarne w tym roku zostaną także wyposażone w inny sprzęt strażacki. Na ten cel przekazane zostanie ponad 236 mln zł. Pozwoli to na zakup m.in.:

  • środków ochrony osobistej (mundury, hełmy, buty ochronne);
  • sprzętu łączności, uzbrojenia (pilarki do drewna i metalu);
  • sprzętu ratowniczo-gaśniczego (pompy, węże).

Od 2022 r. obowiązuje pierwsza w historii Polski ustawa o ochotniczych strażach pożarnych. Dzięki niej prawie 100 tys. druhów emerytów otrzymało świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP.

Misja strażaków

Służba strażaka jest wyjątkowa. Akcje, w których biorą udział ochotnicze straże pożarne, to nie tylko pożary (domów, lasów lub innych miejsc), ale także powodzie, wichury, wypadki drogowe, kolejowe.

Wszyscy strażacy udzielają także wsparcia innym potrzebującym. - Dzisiaj polscy strażacy w tej strasznej tragedii w Turcji ratowali ludzi, wyciągając ich z gruzów, i prowadzili bardzo odważne akcje ratunkowe - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

do góry