• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Anna Klichowska

W Brukseli o CBRN

14 Czerwca 2023

30 maja polska delegacja pod przewodnictwem gen. brygadiera Andrzej Bartkowiaka przebywała w Brukseli, gdzie uczestniczyła w serii wydarzeń organizowanych przez Komisję Europejską oraz Szwecję, która w tym półroczu przewodniczy pracom unijnym.
Podczas sesji przedpołudniowej przedstawiciele 36 krajów europejskich (w tym Polski) oraz Komisji Europejskiej spotkali się na posiedzeniu wysokiego szczebla poświęconym bezpieczeństwu kontynentu w kontekście zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych i nuklearnych (CBRN).
Międzynarodowe rozmowy w Brukseli z udziałem gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka oraz zastępcy dyrektora Biura Ochrony Ludności KG PSP Adriana Bucałowskiego dotyczyły nie tylko tworzenia zasobów do działań międzynarodowych, ale również zapewniania państwom członkowskim wsparcia analitycznego opartego na najnowszej wiedzy i technologiach, ułatwień w dostępie do rynku kluczowych materiałów na wypadek zdarzeń CBRN, intensyfikacji szkoleń i ćwiczeń oraz pogłębienia współpracy UE - NATO.
fot. z arch. Adriana Bucałowskiego / KG PSPKomisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič przekazał gratulacje zespołom lądowym i powietrznym, które w tym roku będą stanowiły rdzeń sił reagowania Unii Europejskiej w rozpoczynającym się sezonie pożarów lasów. Piloci samolotów i śmigłowców gaśniczych oraz przedstawiciele grup ratowniczych działających z ziemi, wśród nich mł. kpt. Waldemar Wielgosz z modułu GFFFV Poznań, wzięli również udział w odprawie z pracownikami ERCC, stanowiącej kulminację przygotowań do nadchodzącego lata. W tym roku m.in. dwie kilkunastoosobowe zmiany strażaków PSP towarzyszyć będą strażakom z południowej Francji, stanowiąc dla nich wsparcie na miejscu i jednocześnie szkoląc się z technik gaszenia pożarów lasów stosowanych w tej części kontynentu.
Po południu polska delegacja odwiedziła Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC), by wraz z innymi państwami wziąć udział w uroczystości 10-lecia funkcjonowania tego unijnego ośrodka operacyjnego.
Podczas wizyty w Brukseli polska delegacja spotkała się również z dyrektorem generalnym DG ECHO Maciejem Popowskim oraz szefową Wydziału ds. Bezpieczeństwa i Świadomości Sytuacyjnej w DG ECHO Marią Zuber, by porozmawiać o bieżących wyzwaniach dla Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności i zaprosić kierownictwo DG ECHO na serię międzynarodowych ćwiczeń ratowniczych, które zaplanowano na początek września tego roku w Polsce.

Biuro Ochrony Ludności KG PSP

Anna Klichowska Anna Klichowska
do góry