• Tłumacz języka migowego

Autor Anna Klichowska

Ostatnie artykuły

 • Wypadek lotniczy w miejscowości Kaplityny

  Wypadek lotniczy w miejscowości Kaplityny

  14 lutego 2024 r. – wypadek lotniczy w miejscowości Kaplityny. Około 200 m od zabudowań mieszkalnych spadła awionetka, którą podróżowało dwóch mężczyzn. Strażacy zastali rozbity samolot, w którym znajdował się przytomny poszkodowany. Drugiemu mężczyźnie pomocy udzielali świadkowie zdarzenia. Strażacy ewakuowali poszkodowanego z awionetki i udzielili mu kpp. Równolegle przejęli udzielanie pomocy drugiemu, nieprzytomnemu mężczyźnie, który przekazany został następnie ZRM. Niestety mężczyzna zmarł. Drugi poszkodowany został zabrany do szpitala. Strażacy zabezpieczyli również miejsce zdarzenia, rozkładając wokół rozbitego samolotu tzw. poduszkę piany gaśniczej.

  Dział
  Kalejdoskop akcji
  Data publikacji
  2024-02-14
 • Wybuch gazu i pożar w budynku wielorodzinnym w Szczecinie

  Wybuch gazu i pożar w budynku wielorodzinnym w Szczecinie

  2 lutego 2024 r. – wybuch gazu i pożar w budynku wielorodzinnym w Szczecinie. Pierwszy zastęp, który dotarł na miejsce zdarzenia, udzielił kpp rannej osobie i przystąpił do działań gaśniczych. Poszkodowana osoba została przewieziona do szpitala przez zespół ratownictwa medycznego. W akcji udział wzięło 12 zastępów z JRG 1, JRG 2, JRG 3 oraz OSP Śmierdnica.

  Dział
  Kalejdoskop akcji
  Data publikacji
  2024-02-02
 • Beczki z nieznaną substancją w budynku gospodarczym w Rytrze

  Beczki z nieznaną substancją w budynku gospodarczym w Rytrze

  23 stycznia 2024 r. – beczki z nieznaną substancją w budynku gospodarczym w Rytrze. Podczas prac rozbiórkowych znaleziono cztery beczki o pojemności 60 l z nieznaną substancją. Z jednej wylało się około 20 l cieczy o nieprzyjemnym zapachu. Strażacy z OSP w Rytrze oraz grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego z JRG 1 w Nowym Sączu sprawdzili rozlaną ciecz papierkami wskaźnikowymi. Okazało się, że był to związek do wytrawiania szkła – kwas fluorowodorowy. Strażacy przelali go do szczelnych pojemników. W miejscu zdarzenia podali prąd wody z szybkiego natarcia w celu rozcieńczenia rozlanej substancji. Uszkodzone puste beczki zabezpieczyli w workach foliowych. Działania trwały ponad 2 godz.

  Dział
  Kalejdoskop akcji
  Data publikacji
  2024-01-23
 • Dźwig samojezdny przewrócony na Al. Niepodległości w Sopocie

  Dźwig samojezdny przewrócony na Al. Niepodległości w Sopocie

  22 stycznia 2024 r. – dźwig samojezdny przewrócony na Al. Niepodległości w Sopocie. Pojazd uszkodził sieć trakcyjną trolejbusową i oparł się na elemencie konstrukcyjnym. Nie było osób poszkodowanych. Do akcji zadysponowano m.in. specjalistyczne grupy ratownictwa-technicznego z Gdańska i Tczewa. Ograniczono wyciek oleju hydraulicznego na jezdnię przy użyciu sorbentu. Następnie zaczęto podnosić i ustawiać żuraw. Odczepione balasty umieszczono na dźwigu, a jeden na autolawecie. Akcja trwała 6 godz.

  Dział
  Kalejdoskop akcji
  Data publikacji
  2024-01-22
 • Samozapłon pelletu w hali magazynowej w Hrubieszowie

  Samozapłon pelletu w hali magazynowej w Hrubieszowie

  21 stycznia 2024 r. – samozapłon pelletu w hali magazynowej w Hrubieszowie. Strażacy wprowadzili dwie roty zabezpieczone w sprzęt OUO do wnętrza namiotu i podali dwa prądy wody na źródło pożaru. Następnie obiekt oddymiono przy pomocy agregatów i podano kolejny prąd wody, aby dogasić tlące się pozostałości roślinne wywiezione na zewnątrz. W działaniach udział brało 23 strażaków. Spaleniu uległo około 180 ton pelletu z łuski słonecznika oraz drewniana przegroda w boksie magazynowym. Akcja trwała 8 godz.

   

  Dział
  Kalejdoskop akcji
  Data publikacji
  2024-01-21
wszystkie artykuły autora

do góry