• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Marta Giziewicz

Vivat Academia, vivant professores!

10 Listopada 2021

Niechaj żyje Akademia, niech żyją profesorowie – głosi pieśń żaków Gaudeamus igitur (z łac. Radujmy się więc), której początki sięgają XIII lub XIV w. Wyrosła w środowisku uniwersyteckim i nic dziwnego, że towarzyszy studentom Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Doniosłość jej przystoi, zwłaszcza w tym czasie.

fot. Artur Kowalczyk / red. PPW piątek 1 października miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022 w SGSP. Zaczęła się od mszy św. w bazylice katedralnej pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze. Otwarcie roku akademickiego uświetniło ślubowanie strażaków PSP w służbie kandydackiej, które jest już tradycją Szkoły, ale też zawsze przynosi wiele emocji. Tegoroczny inauguracyjny wykład, zatytułowany „Wpływ pandemii COVID-19 na ogólny stan zdrowia i czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego”, wygłosił prof. dr hab. med. Andrzej Januszewicz. SGSP zasili w tym roku: 87 strażaków w służbie kandydackiej, 215 strażaków w służbie stałej oraz około 350 studentów cywilnych.

W uroczystości wzięli udział komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcami i dyrektorami biur, komendanci szkół pożarniczych i komendanci wojewódzcy PSP, pojawili się też przedstawiciele jednostek ochrony przeciwpożarowej, reprezentanci władz – Bartosz Rybak z Ministerstwa Edukacji i Nauki, Wojciech Radecki z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji czy burmistrz dzielnicy Żoliborz Paweł Michalec. Obecni byli również przedstawiciele zaprzyjaźnionych uczelni, służb, instytucji i duchowieństwa.

fot. Artur Kowalczyk / red. PPTo nie była zwykła inauguracja. Wypadła w czasie wyjątkowych rocznic – związanych z samą Szkołą, jak i całym środowiskiem ochrony przeciwpożarowej w Polsce. Chodzi o obchody: 50-lecia wyższego szkolnictwa pożarniczego w Polsce, 30-lecia ustaw o PSP i ochronie przeciwpożarowej, 30-lecia Samorządu Studenckiego SGSP, upamiętnienie 40. rocznicy strajku w WOSP. O tym wszystkim wspomniał w swoim przemówieniu rektor-komendant SGSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski. W związku z tymi uroczystościami Szkoła zaplanowała szereg wydarzeń, w tym konferencje i spotkania.

Marta Giziewicz

Marta Giziewicz Marta Giziewicz

Marta Giziewicz jest redaktorką i dziennikarką, autorką powieści, pracuje w "Przeglądzie Pożarniczym" od 2020 r.

do góry