• Tłumacz języka migowego

Autor Marta Giziewicz

Ostatnie artykuły

  • Władcy czasu

    Władcy czasu

    Średniowieczne miasta, nie tylko w Polsce, miały swoich trębaczy. Początki ich profesji to obowiązki stróża nocnego, który miał za zadanie ogłaszać nastanie świtu i wieczoru. Trębacz pełnił także funkcję wartownika, bo gdy nieprzyjaciel nadciągał pod miasto, to na nim ciążyła odpowiedzialność, by mieszkańców zaalarmować. Najsłynniejszym miastem, w którym najdłużej trwa tradycja hejnałów, jest oczywiście Kraków.

    Dział
    Aktualne wydanie Historia i tradycje Temat numeru
    Data publikacji
    2023-05-18
  • To wyjątkowe święto

    To wyjątkowe święto

    Zawód strażaka jest szczególny - to marzenie wielu dzieci, cel na przyszłość, a wykonujący go służą za wzór. Ciężar odpowiedzialności bycia dla młodych pokoleń autorytetem jest ogromny i mógłby przygniatać. Ale doświadczone ramiona strażaków nigdy nie zawodzą. 4 maja to ich dzień - wtedy dowiadują się, że warto robić to, co robią, bo dziękują im tłumy i najważniejsi przedstawiciele państwa.

    Dział
    Rzut oka
    Data publikacji
    2023-05-18
  • Aby się wypalić, trzeba najpierw zapłonąć

    Aby się wypalić, trzeba najpierw zapłonąć

    Początkowo uważano, że wypalenie zawodowe dotyczy tylko niektórych zawodów, bardzo silnie związanych z pomaganiem innym ludziom, gdyż po raz pierwszy opisano je u psychoterapeutów uzależnień. Okazuje się jednak, że wypalić się można też w biurze.

    Dział
    Psychologia W ogniu pytań
    Data publikacji
    2023-04-19
  • 12 powodów do dumy

    12 powodów do dumy

    W lutym Turcję i Syrię nawiedziło silne trzęsienie ziemi. Mówi się, że w samej Turcji zginęło przeszło 45 tys. ludzi (łącznie ok. 51 tys.). Ta katastrofa to także ponad 160 tys. zniszczonych lub uszkodzonych budynków, ponad 108 tys. rannych. Do Turcji polecieli polscy strażacy działający w strukturach USAR. Udało im się wyciągnąć spod gruzów dwanaście osób

    Dział
    Ratownictwo i ochrona ludności W ogniu pytań
    Data publikacji
    2023-03-28
  • Słowo wstępne 03/2023

    Słowo wstępne 03/2023

    ...dawno, dawno temu Ezop stworzył bajkę o dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu, którą po latach odświeżył Adam Mickiewicz. To im zawdzięczamy powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Co prawda bajka zawiera przestrogę, ale jest w niej też nauka, jak rozpoznać prawdziwą przyjaźń i ludzi wartościowych.

    Dział
    Słowo wstępne
    Data publikacji
    2023-03-28
wszystkie artykuły autora

do góry