• Tłumacz języka migowego

Autor Marta Giziewicz

Ostatnie artykuły

 • Strażacka stacja

  Strażacka stacja

  Wydaje się, że stoi pośród niczego, a jednak jest środkiem wszystkiego. Ponadstuletnia stacja kolejowa to nie lada gratka dla osoby, która kocha historię i pasjonuje się koleją. Na szczęście stacja Nojewo właśnie na takiego człowieka trafiła.

  Dział
  Po godzinach
  Data publikacji
  2023-10-19
 • Provincia Nostra

  Provincia Nostra

  Francuska Prowansja to jeden z najpiękniejszych regionów tej części Europy, zachwyca Alpami, Lazurowym Wybrzeżem, śródziemnomorskim klimatem i długą historią. Rzymianie mówili na nią Nasza Prowincja (łac. Provincia Nostra). To bardzo znane miejsce, zwłaszcza dzięki charakterystycznej mieszance ziół i artystom, którzy przemycali jego uroki w swoich dziełach (np. Paul Cézanne).

  Prowansja i jej miasto Aix z pewnością zrobiły na polskich strażakach wrażenie, ale grupa modułu GFFFV, która wyruszyła tam w czwartek 29 czerwca 2023 r., przede wszystkim miała przed sobą ważne zadanie - poszerzanie wiedzy.

  Dział
  Rzut oka
  Data publikacji
  2023-08-15
 • Pożarniczy zawrót głowy

  Pożarniczy zawrót głowy

  Wreszcie, po 4 latach spowodowanej pandemią przerwy, strażacy i wszyscy zainteresowani techniką pożarniczą doczekali się powrotu jednego z najważniejszych dla nich wydarzeń - Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych Kielce IFRE-EXPO. Trzeba przyznać - był to powrót z impetem.

  Dział
  Rzut oka
  Data publikacji
  2023-07-21
 • Słowo wstępne 07/2023

  Słowo wstępne 07/2023

  Czerwiec kojarzy nam się głównie z latem i zbliżającymi się wakacjami. Niektórym z Państwa będzie kojarzył się także z pożarnictwem i strażakami - niewątpliwie pomogły w tym targi w Kielcach. IV Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych IFRE-EXPO odbyły się w dniach 15-17 czerwca - to już jakiś czas temu, a jednak ich wspomnienie wciąż jest żywe, jakby były wczoraj.

  Dział
  Słowo wstępne
  Data publikacji
  2023-07-21
 • Władcy czasu

  Władcy czasu

  Średniowieczne miasta, nie tylko w Polsce, miały swoich trębaczy. Początki ich profesji to obowiązki stróża nocnego, który miał za zadanie ogłaszać nastanie świtu i wieczoru. Trębacz pełnił także funkcję wartownika, bo gdy nieprzyjaciel nadciągał pod miasto, to na nim ciążyła odpowiedzialność, by mieszkańców zaalarmować. Najsłynniejszym miastem, w którym najdłużej trwa tradycja hejnałów, jest oczywiście Kraków.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2023-05-18
wszystkie artykuły autora

do góry