• Tłumacz języka migowego

Autor Marta Giziewicz

Ostatnie artykuły

 • Władcy czasu

  Władcy czasu

  Średniowieczne miasta, nie tylko w Polsce, miały swoich trębaczy. Początki ich profesji to obowiązki stróża nocnego, który miał za zadanie ogłaszać nastanie świtu i wieczoru. Trębacz pełnił także funkcję wartownika, bo gdy nieprzyjaciel nadciągał pod miasto, to na nim ciążyła odpowiedzialność, by mieszkańców zaalarmować. Najsłynniejszym miastem, w którym najdłużej trwa tradycja hejnałów, jest oczywiście Kraków.

  Dział
  Aktualne wydanie Historia i tradycje Temat numeru
  Data publikacji
  2023-05-18
 • To wyjątkowe święto

  To wyjątkowe święto

  Zawód strażaka jest szczególny - to marzenie wielu dzieci, cel na przyszłość, a wykonujący go służą za wzór. Ciężar odpowiedzialności bycia dla młodych pokoleń autorytetem jest ogromny i mógłby przygniatać. Ale doświadczone ramiona strażaków nigdy nie zawodzą. 4 maja to ich dzień - wtedy dowiadują się, że warto robić to, co robią, bo dziękują im tłumy i najważniejsi przedstawiciele państwa.

  Dział
  Rzut oka
  Data publikacji
  2023-05-18
 • Aby się wypalić, trzeba najpierw zapłonąć

  Aby się wypalić, trzeba najpierw zapłonąć

  Początkowo uważano, że wypalenie zawodowe dotyczy tylko niektórych zawodów, bardzo silnie związanych z pomaganiem innym ludziom, gdyż po raz pierwszy opisano je u psychoterapeutów uzależnień. Okazuje się jednak, że wypalić się można też w biurze.

  Dział
  Psychologia W ogniu pytań
  Data publikacji
  2023-04-19
 • 12 powodów do dumy

  12 powodów do dumy

  W lutym Turcję i Syrię nawiedziło silne trzęsienie ziemi. Mówi się, że w samej Turcji zginęło przeszło 45 tys. ludzi (łącznie ok. 51 tys.). Ta katastrofa to także ponad 160 tys. zniszczonych lub uszkodzonych budynków, ponad 108 tys. rannych. Do Turcji polecieli polscy strażacy działający w strukturach USAR. Udało im się wyciągnąć spod gruzów dwanaście osób

  Dział
  Ratownictwo i ochrona ludności W ogniu pytań
  Data publikacji
  2023-03-28
 • Słowo wstępne 03/2023

  Słowo wstępne 03/2023

  ...dawno, dawno temu Ezop stworzył bajkę o dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu, którą po latach odświeżył Adam Mickiewicz. To im zawdzięczamy powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Co prawda bajka zawiera przestrogę, ale jest w niej też nauka, jak rozpoznać prawdziwą przyjaźń i ludzi wartościowych.

  Dział
  Słowo wstępne
  Data publikacji
  2023-03-28
wszystkie artykuły autora

do góry