• Tłumacz języka migowego

Autor Marta Giziewicz

Ostatnie artykuły

 • Nie chodzi o to, by się rozsypać

  Nie chodzi o to, by się rozsypać

  Pomoc psychologa czy konsultacja psychiatryczna przestały być postrzegane jako coś negatywnego. Strażacy oswoili się z myśleniem, że warto spotkać się z psychologiem po zdarzeniach, które są trudne, obciążające (...), mamy coraz bardziej świadomych strażaków. Przecież nie chodzi o to, żeby w napięciu przetrwać, byle do emerytury, a potem się rozsypać...

  Dział
  W ogniu pytań
  Data publikacji
  2022-11-16
 • Słowo wstępne 10/2022

  Słowo wstępne 10/2022

  Polskie pożarnictwo jest w przededniu znaczących zmian w zakresie ratownictwa medycznego - więcej ratowników, nowy kierunek w SGSP, ambulanse w powiatach do dyspozycji strażaków-ratowników. To dopiero zapowiedź, ale rozpoznajemy zagadnienie już teraz, bo na rewolucje warto być dobrze przygotowanym. Wątpliwości rozwiewają komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak i jego zastępca nadbryg. Adam Konieczny.

  Dział
  Słowo wstępne
  Data publikacji
  2022-10-17
 • Uczą respektu do ognia

  Uczą respektu do ognia

  O tym, że filmy o tematyce pożarowej cieszą się dużym uznaniem i wzbudzają zainteresowanie, świadczy chociażby to, że wciąż powstają kolejne produkcje, w których ogień gra główną rolę. To zainteresowanie zaowocowało mnóstwem materiałów do omówienia na łamach PP - i mowa tu wcale nie o serii artykułów st. bryg. Pawła Rochali.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2022-09-15
 • Wielka Woda

  Wielka Woda

  (Jubileuszowe echa) Pogoda czasem płata figle, urlopowiczom wciąż mało słońca, a rolnikom za dużo słońca lub za dużo opadów. Złoty środek jest wtedy, gdy nie ma susz i nie ma powodzi. Lata 90. XX w. były niestety bardzo wymagające i wystawiały służby, wśród nich PSP, na ciężką próbę. Kolejnym kataklizmem po dramatycznym pożarze lasu w 1992 r. była powódź 1997 r., przez swój rozmach nazywana powodzą tysiąclecia.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2022-08-16
 • Rudziański dreszczowiec (wspomnienia uczestników akcji)

  Rudziański dreszczowiec (wspomnienia uczestników akcji)

  Tamtego dnia, kiedy czas stanął, a ogień zaczął trawić lasy nadleśnictwa Rudy Raciborskie, było bardzo gorąco i sucho. Środa 26 sierpnia 1992 r. zapisała się w pamięci strażaków pod znakiem upałów - termometry wskazywały 32°C, a dwa dni później w Kaliszu aż 38°C. Przy wietrze osiągającym około 13,5 m/s można było spodziewać się rychłej katastrofy.

  Dział
  Ratownictwo i ochrona ludności
  Data publikacji
  2022-08-16
wszystkie artykuły autora

do góry