• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Anna Sobótka

Uroczysta trzydziestka

20 Maja 2022

Tegoroczne centralne obchody Dnia Strażaka upłynęły pod znakiem radości z powrotu do uroczystego świętowania w pełnej gali na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Strażacy świętowali w poczuciu dobrze spełnionej misji; wspólnie z władzami, kierownictwem, przyjaciółmi, rodzinami i przedstawicielami Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Na wstępie uroczystości komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak złożył meldunek prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie, który przybył na uroczystość wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Powitani zostali szacowni goście, m.in.: wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik wraz z ministrami resortu SWiA, poseł, a zarazem przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków Zbigniew Chmielowiec, ambasador Grecji w Polsce, szefowie służb mundurowych podległych MSWiA.

Szczególnie podniosłym elementem uroczystości była dokonana przez pododdziały Państwowej Straży Pożarnej uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 18 funkcjonariuszy reprezentujących wszystkie korpusy: oficerów, aspiranci, podoficerów i szeregowych, strażaków w służbie stałej i kandydackiej stanęło na posterunku honorowym. Zaszczyt zmiany posterunku przypadł mł. kpt. Kacprowi Cabale. Zmianę warty poprzedziło odczytanie apelu pamięci, uroczystej odezwy zawierającej odwołania do postaci i wydarzeń ważnych dla strażackiego środowiska, takich jak Józef Tuliszkowski, Bolesław Chomicz czy Feliks Dela.

Generałowie i młodzi oficerowie

6 maja był dniem wielkiego wyróżnienia dla ośmiu oficerów PSP - z rąk prezydenta Andrzeja Dudy otrzymali oni nominacje generalskie. Komendant główny nadbryg. Andrzej Bartkowiak awansowany został na stopień generała brygadiera. Świętokrzyski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Krzysztof Ciosek, małopolski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Piotr Filipek, łódzki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Grzegorz Janowski, kujawsko-pomorski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Kaczmarek, dolnośląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Marek Kamiński, zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Tomczyk oraz pomorski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Piotr Socha uzyskali awans na stopień nadbrygadiera. Przypominać im o tej wyjątkowej chwili będą pamiątkowe szable przekazane przez sekretarza stanu w MSWiA Macieja Wąsika.

Chwile na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wejdą w poczet tych najważniejszych także w życiu 294 absolwentów SGSP. Przyszedł wyczekiwany moment ich promocji na pierwszy stopień oficerski - dokonało jej po raz pierwszy w historii PSP „na cztery szable” czterech generałów PSP: komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak oraz jego zastępcy: nadbryg. Krzysztof Hejduk, nadbryg. Adam Konieczny i nadbryg. Arkadiusz Przybyła. Pierwszym promowanym był tegoroczny prymus SGSP st. ogn. mgr inż. Błażej Chyliński. Tę część uroczystości zakończyło błogosławieństwo dla wszystkich nowo promowanych z rąk księdza biskupa Wiesława Lechowicza, ordynariusza Wojska Polskiego.

Ważne słowa

Następnie przyszedł czas na okolicznościowe przemowy. Prezydent RP podkreślił, że strażacy nie tylko niezmiennie cieszą się wielkim zaufaniem polskiego społeczeństwa, ale i dają się poznać z najlepszej strony za granicami kraju - tak było podczas pożarów w Turcji i Grecji czy powodzi w Niemczech. Teraz zdają kolejny egzamin: z braterstwa ze strażakami z Ukrainy.

Andrzej Duda wyraził również zadowolenie z uchwalenia ustawy modernizacyjnej i ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, które przyczynią się do dalszego rozwoju PSP i OSP. Wyraził gorące podziękowania dla wszystkich strażaków. - Ogromnie dziękuję, że byliście na każde wezwanie, że byliście w gotowości dzień i noc, o każdej porze gotowi nieść pomoc, gotowi wyjechać, interweniować, gotowi służyć - powiedział.

Komendant główny PSP podsumował ostatnie lata PSP: walkę nie tylko z pożarami (stanowią obecnie 20% wszystkich interwencji), miejscowymi zagrożeniami, ale i pandemią COVID-19, akcje ratowniczo-gaśnicze realizowane za granicą i wielkie przedsięwzięcia ostatnich miesięcy - przekazanie przez jednostki PSP i OSP ponad 2300 palet ze sprzętem i odzieżą ochronną oraz niemal 200 samochodów pożarniczych dla strażaków z Ukrainy.

Gen. brygadier Andrzej Bartkowiak podkreślił, że w ciągu 30 lat PSP stała się nowoczesną, świetnie wyposażoną służbą ratowniczą o wysokim poziomie wyszkolenia, która wykonuje wiele różnorodnych działań. - Polscy strażacy stają na wysokości zadania, są wszędzie tam, gdzie są potrzebni i niosą pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Wypełniają swoje powołanie - podsumował komendant główny PSP.

Nieocenione w realizacji zadań jest wsparcie druhów OSP. - Dopiero połączenie tych dwóch potencjałów ratowniczych, PSP i OSP, stanowi niezastąpiony fundament, na którym opiera się bezpieczeństwo całego społeczeństwa - padło w kolejnych zdaniach jego wystąpienia.

Poruszające były również słowa podziękowania za pomoc dla Ukrainy od wyjątkowego gościa w tym trudnym czasie - szefa Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych gen. Siergieja Kruka, który wraz z reprezentacją strażaków i sztandarem przybył do Warszawy.

Gen. Siergiej Kruk wszedł również w skład delegacji, która złożyła wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Przewodniczył jej prezydent RP Andrzej Duda.

Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada pododdziałów PSP w oprawie muzycznej w wykonaniu Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna pod kierownictwem Mirosława Chilmanowicza.

Tak zakończyły się tegoroczne centralne obchody Dnia Strażaka. Kolejne, ale wyjątkowe, bo jak zaznaczył w swoim przemówieniu komendant główny PSP - odbywające się w roku 30-lecia PSP i po dwuletniej pandemicznej przerwie ponownie w pełnej krasie na placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie. Wyjątkowy dzień dla strażaków, nie tylko tych promowanych czy wyróżnionych w inny sposób. Obyśmy następne obchody mogli świętować w czasach pokoju i w pełni radości z dalszego rozwoju naszej formacji.

 

Centralne Obchody Dnia Strażaka 2022

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry