• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Tomasz Banaczkowski

Szczęśliwa trzynastka

21 Lipca 2023

Trzynasta edycja Fire Truck Show w Główczycach w województwie opolskim, która odbyła się w dniach 1-3 lipca, wbrew przesądom okazała się niezwykle pomyślna. Nie dość, że pogoda sprzyjała zgromadzonym pasjonatom, to w dodatku pobity został rekord liczby zgromadzonych pojazdów.
fot. Tomasz BanaczkowskiWydarzenie z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Fire Truck Show, czyli Międzynarodowy Zlot Pojazdów Pożarniczych, zorganizowany przez miejscowych strażaków OSP, przyciągnął setki gości z całego kraju i zagranicy. To trzydniowa impreza z niezapomnianymi atrakcjami dla strażaków, ich rodzin oraz wszystkich przybyłych gości.
Pomysł na organizację Fire Truck Show narodził się podczas udziału organizatorów w imprezie Master Truck w Opolu. Zainspirowani atmosferą tego wydarzenia, postanowili przygotować imprezę o tematyce pożarniczej. Już od pierwszej edycji zlot cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Podczas otwierającej ją uroczystej mszy św. polowej, poświęcone zostały wszystkie zgłoszone pojazdy - był to dla strażaków ważny moment.
W tym roku Fire Truck Show przyniósł rekordową liczbę zgłoszonych pojazdów - aż 204! Imponujący zbiór wozów strażackich robił duże wrażenie. Można było podziwiać zarówno klasyczne modele, jak i osiągnięcia najnowszych technologii z dziedziny ratownictwa. Jednak prawdziwą perełką każdego zlotu jest Fire Truck Show’er, czyli Wielki Prysznic - z odcinków dziesiątek pojazdów wydobywają się strumienie wody, polewając ludzi i inne samochody. To wyjątkowe wydarzenie, które pozostaje w pamięci uczestników na zawsze.
Przyznane zostały również prestiżowe nagrody dla najbardziej wyjątkowych pojazdów prezentowanych na zlocie. Oto samochody wyróżnione w poszczególnych kategoriach:

  • najpiękniejszy wóz zlotu - Żuk A15, OSP Koźminek (I miejsce); Ford F150, OSP Cisie (II miejsce); Mercedes 1234AF, OSP Cieszowa (III miejsce),
  • najstarszy wóz zlotu - Star A29, OSP Harbułtowice,
  • pierwszy zgłoszony wóz - Renault Midliner, OSP Węglowice.

fot. Tomasz BanaczkowskiNagrodzone pojazdy wyróżniały się nie tylko estetyką, ale i dbałością o szczegóły oraz historycznym i technicznym znaczeniem dla strażackiej społeczności. Każdy z laureatów - przedstawicieli jednostek OSP, do których należały auta, otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę, stanowiącą symboliczny wyraz uznania dla ich zaangażowania i pasji w zachowywaniu dziedzictwa strażackiego.
Fire Truck Show to nie tylko zabawa, ale także okazja do promowania wiedzy na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz pracy strażaków. Daje możliwość integracji społeczności strażackiej i wymiany doświadczeń. Organizatorzy, miejscowi strażacy, nieustannie pracują nad ulepszaniem zlotu i wprowadzaniem nowych atrakcji, aby uczynić go jeszcze ciekawszym dla wszystkich uczestników.

Tomasz Banaczkowski Tomasz Banaczkowski

kpt. Tomasz Banaczkowski pełni służbę w Wydziale Prasowym Komendy Głównej PSP, wcześniej był redaktorem w „Przeglądzie Pożarniczym”

do góry