• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Tomasz Banaczkowski

Strażacy u Jasnogórskiej Matki

14 Czerwca 2023

Jasnogórska pielgrzymka stanowi niewątpliwie jedno z najdonioślejszych wydarzeń dla społeczności strażackiej. W tym roku na Jasną Górę przybyło kilkadziesiąt tysięcy strażaków zawodowych i ochotników z całego kraju.

fot. Mateusz Kaczmarek / KP PSP w Wodzisławiu ŚląskimPierwsza pielgrzymka strażacka na Jasną Górę odbyła się 18 czerwca 1939 r. Blisko 15-tysięczna rzesza strażaków ślubowała wówczas Matce Bożej Jasnogórskiej wierność służbie Bogu, ojczyźnie i bliźnim. Kolejne pielgrzymki miały miejsce w latach 1991, 1992 i 1999. Od 2005 r. organizowane są co 5 lat. Tegoroczna, ósma, pierwotnie miała się odbyć w 2020 r. Jak wszyscy zapewne pamiętamy, pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów. Peregrynacja polskiego środowiska pożarniczego przed oblicze Matki Bożej Jasnogórskiej byłą jedną z pierwszych tradycji, które COVID-19 zaburzył. Na szczęście w 2023 r. możliwy był powrót do tego wyjątkowego wydarzenia.

Gotowi do wymarszu

27 maja na placu Biegańskiego przy dźwiękach orkiestry OSP Mykanów pojawiły się pododdziały kompanii reprezentacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Ćmińsk oraz strażaków z Ukrainy.
fot. Damian Golański / KW PSP w KatowicachKomendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak przyjął meldunek o rozpoczęciu uroczystości od kpt. Szymona Kwaśnicy, po czym wspólnie dokonali przeglądu pododdziałów. Następnie komendant główny PSP uroczyście powitał wszystkich zgromadzonych strażaków PSP i OSP wraz z rodzinami, a także przedstawicieli władz, między innymi reprezentującą prezesa Rady Ministrów europosłankę Jadwigę Wiśniewską i reprezentującego prezydenta Andrzeja Dudę doradcę szefa BBN Lucjana Bełzę. Wśród gości znaleźli się też przedstawiciele duchowieństwa, kierownictwo Komendy Głównej PSP, przedstawiciele Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, szkół pożarniczych, komend wojewódzkich PSP, komend miejskich i powiatowych PSP, innych służb i samorządów.
Zwracając się do wszystkich pielgrzymów, komendant główny PSP zaznaczył: - Bardzo się cieszę, że możemy spotkać się tutaj, u podnóża Jasnej Góry, miejscu tak ważnym dla wszystkich Polaków. Cieszę się, że dziś wspólnie skierujemy do nieba modlitwę dziękczynną za wszystko to, co za nami, oraz prośbę o błogosławieństwo na kolejne lata służby. Jesteśmy tutaj, u naszej Matki Boskiej, aby podziękować za to, że jest z nami i ma nas w swojej opiece. Będziemy prosili o kolejne lata opieki, bo czasy wymagają tego wsparcia.
Po przywitaniu i odczytaniu listów delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa strażaków, ordynariusz warszawsko-praski ksiądz biskup Romuald Kamiński odmówił modlitwę za wszystkich zebranych.

Hołd dla zasłużonych

fot. Piotr Zwarycz / KP PSP w Tarnowskich GórachPrzed wyruszeniem pielgrzymki na Jasną Górę europosłanka Jadwiga Wiśniewska, komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z prezesem ZG ZOSP RP druhem Waldemarem Pawlakiem w imieniu narodu polskiego i polskich strażaków złożyli wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam też oraz przy pomnikach księdza Jerzego Popiełuszki, Nieznanego Żołnierza oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego na szczycie jasnogórskim wartę pełniły posterunki honorowe - składały się z dwóch strażaków PSP i dwóch strażaków OSP. Z ramienia PSP wartę przy pierwszych z wymienionych pomników wystawiła kompania reprezentacyjna KW PSP w Katowicach, a przy pomniku kardynała Stefana Wyszyńskiego - kompania reprezentacyjna CS PSP w Częstochowie.
Komendanci szkół PSP, dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach oraz wiceprezesi ZG ZOSP złożyli wieniec przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki, śląski komendant wojewódzki PSP wraz z zastępcami oraz wiceprezesi ZG ZOSP RP w Katowicach - przy pomniku Nieznanego Żołnierza, a kapelani straży pożarnej - przy pomniku kardynała Stefana Wyszyńskiego.

U stóp Czarnej Madonny

Po wydaniu komendy o rozpoczęciu marszu na Jasną Górę pielgrzymka ruszyła Aleją Najświętszej Marii Panny. Kolumnę otwierała orkiestra OSP Mykanów pod batutą druha Krzysztofa Witczaka, za którą dowódca uroczystości prowadził kolejne kompanie. Za pododdziałami na Jasną Górę zmierzali zaproszeni goście oraz wszyscy chętni.
fot. Piotr Zwarycz / KP PSP w Tarnowskich GórachO 11.00 przy dźwięku dzwonów oraz hejnału z wieży jasnogórskiej rozpoczęła się msza św. w intencji wszystkich strażaków, którzy przybyli do Matki Bożej Częstochowskiej wraz ze swoimi rodzinami. Zaproszonych gości przywitał przeor klasztoru oo. paulinów na Jasnej Górze o. Samuel Pacholski. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Romuald Kamiński. W przebieg liturgii zaangażowani byli strażacy PSP i OSP, nie mogło zabraknąć również przedstawicieli młodzieżowych drużyn pożarniczych.
Na zakończenie mszy świętej, komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak zwrócił się do zebranych słowami: - Ogromne podziękowania dla księży biskupów, ekscelencji za piękną celebrę i Słowo Boże, dla wszystkich kapelanów, kapłanów, braci opiekunów tego pięknego miejsca, przeora tego klasztoru… Tutaj dzisiaj bije serce ratownicze Polski, tu bije serce ratownicze Europy i świata. Kłaniam się Wam wszystkim nisko za to, że jesteśmy dziś tutaj razem. Bardzo się cieszę, że tyle dobrego się dzieje, jeśli chodzi o pożarnictwo w ostatnich czasach, tak bardzo cieszę się z waszej ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, cieszę się, że się rozwijamy, że jesteśmy elitą ratowniczą świata. Z całego serca za to dziękuję i proszę o jeszcze; musimy dalej być mocni i nieść te wartości, które mamy na sztandarach: Bóg, Honor, Ojczyzna… Pamiętajmy, prezydent RP Andrzej Duda 4 maja podkreślił: „Jesteście fundamentem bezpieczeństwa Polski”. Dopóki my jesteśmy, Polska jest bezpieczna. Niech św. Florian ma Was w opiece.
Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie wieńca przez komendanta głównego PSP i prezesa ZG ZOSP RP pod epitafium smoleńskim, pod którym podczas trwania mszy św. wystawiona została warta składająca się z dwóch strażaków PSP, kompanii reprezentacyjnej CS PSP w Częstochowie oraz dwóch strażaków OSP. Rozbrzmiały dźwięki utworu „Śpij, kolego” - oddano nim hołd wszystkim, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
Pielgrzymka strażaków, przybycie do sanktuarium jasnogórskiego tysięcy strażaków zawodowych i ochotników wraz z rodzinami to wyjątkowe wydarzenie. Cieszymy się ogromnie, że ta piękna tradycja, istniejąca od 1939 r., trwa do dziś, zacieśniając więzy i poczucie tożsamości siłą modlitwy.

Tomasz Banaczkowski Tomasz Banaczkowski

kpt. Tomasz Banaczkowski pełni służbę w Wydziale Prasowym Komendy Głównej PSP, wcześniej był redaktorem w „Przeglądzie Pożarniczym”

do góry