• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Marta Giziewicz

Strażacy na granicy

10 Stycznia 2022

Zaczęło się w kilka miesięcy temu. Najpierw latem problem dotknął Litwę, potem też Łotwę i Polskę. Przy granicy polsko-białoruskiej zaczęło się robić gorąco za sprawą kryzysu migracyjnego. Działają tam Straż Graniczna, Policja oraz żołnierze Wojska Polskiego. Ze wsparciem logistycznym na granicę udała się również Państwowa Straż Pożarna oraz druhowie ochotniczych straży pożarnych.fot. KP PSP Sejny

Zadania strażaków to zabezpieczenie startów, lądowań i tankowania śmigłowców wojskowych oraz zaopatrzenia wodnego, głownie na potrzeby służb, a także do celów sanitarnych, oraz zadbanie o właściwe oświetlenie pasa granicznego i oznakowanie terenu, usuwanie powalonych drzew, ścinanie konarów. Na potrzeby Wojska Polskiego i Policji zostały udostępnione też namioty pneumatyczne z wyposażeniem. 21 grudnia strażacy powiatu sokólskiego brali udział w rozładunku 11 kontenerów mieszkalnych z samochodów ciężarowych.

Na strażaków można liczyć zawsze. Tylko w okresie 1 września-10 listopada odnotowano przeszło 300 działań z udziałem jednostek ochrony przeciwpożarowej, większość związana jest ze wsparciem służb na wschodniej granicy kraju (www.gov.pl, 12.11.2021). Strażacy nadal pozostają na miejscu w stanie gotowości.

MG

Marta Giziewicz Marta Giziewicz

Marta Giziewicz jest redaktorką i dziennikarką, autorką powieści, pracuje w "Przeglądzie Pożarniczym" od 2020 r.

do góry