• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Marta Wawiórko

Strażacy dla najmłodszych

15 Czerwca 2022

4 czerwca w jednym z najpiękniejszych parków miejskich na mapie stolicy odbył się Strażacki Piknik Rodzinny. To wyjątkowe wydarzenie o charakterze prewencyjno-edukacyjnym, którego hasłem przewodnim jest szeroko pojęte bezpieczeństwo, tym razem wpisało się w kalendarz obchodów 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej. Po raz pierwszy impreza organizowana była z takim rozmachem, promowana w różnych mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej.

Zaangażowanie Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy, Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie oraz Biura Komendanta Głównego Komendy Głównej PSP zaowocowało organizacją na wysokim poziomie i świetną edukacyjną zabawą dla najmłodszych. Dzieci miały do wyboru wiele atrakcji strażackich, nie lada wyzwaniem było zdobycie sprawności we wszystkich punktach przygotowanych przez strażaków.

Atrakcyjnie edukacyjnie

W alejach Ogrodu Saskiego można było znaleźć czerwone punkty z rozmaitymi atrakcjami, wśród których znalazły się:

 • Punkt Prewencji Społecznej - udostępniał materiały edukacyjne dla dzieci i młodzieży, tu także swoją widzą służyli prewentyści z KM PSP m.st. Warszawy;
 • punkt wydawania kart ratowniczych dla samochodów osobowych;
 • namiot dymowy - stanowisko sprawnościowe dla dzieci i młodzieży;
 • dmuchany tor przeszkód - największa atrakcja dla maluchów;
 • wystawa sprzętu i pokaz ratownictwa chemicznego - dwa samochody oraz robot rozpoznawczy;
 • pokaz szkolenia psów ratowniczych w wykonaniu członków grupy poszukiwawczo-ratowniczej;
 • melexy i quady - prezentacja lekkiego sprzętu ratowniczego;
 • wystawa sprzętu i pokaz ratownictwa medycznego - nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej;
 • konkurencja układania skrzynek - stanowisko sprawnościowe dla dzieci i młodzieży do układania wieży z transporterów do 20 szt. - najbardziej widowiskowa konkurencja, samo przygotowanie do udziału w niej było sporym przeżyciem dla śmiałków;
 • stanowisko sprawnościowe dla dzieci i młodzieży z torem przeszkód;
 • celowanie do tarczy oraz pompowanie wody historyczną pompą ręczną.

Dla najbardziej aktywnych w zaliczaniu konkurencji edukacyjnego toru sprawności czekała nagroda-niespodzianka do odbioru w Punkcie Prewencji Społecznej, a także certyfikat wypisywany specjalnie dla każdego uczestnika.

O godzinie 12.00 rozbrzmiały dźwięki Młodzieżowej Orkiestry Dętej z OSP w Kaskach pod czujnym i profesjonalnym okiem dyrygenta Adama Czajkowskiego. Było to piękne dopełnienie naszego pikniku.

Dla dużych i małych

Piknik był rajem atrakcji dla najmłodszych, ale dorośli też znaleźli coś dla siebie. Zaciekawić mogło ich stoisko, na którym można było uzyskać wydrukowaną kartę ratowniczą wraz z naklejką na szybę samochodu. Karta ratownicza to zestandaryzowana informacja w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami wzmocnień karoserii, rozmieszczeniem poduszek bezpieczeństwa czy też gazowych napinaczy pasów.

Warszawiacy i goście odwiedzający stolicę jak zwykle nie zawiedli, mieliśmy przyjemność gościć dzieci i młodzież nie tylko z Warszawy,  ale także z innych części kraju, którzy specjalnie przyjechali na Strażacki Piknik Rodzinny. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania, a pogoda dopisała.

Cieszy nas, że także nasi ukraińscy goście licznie pojawili się w Ogrodzie Saskim i z radością brali udział w konkurencjach.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w organizację pikniku i zapraszamy za rok!

Marta Wawiórko Marta Wawiórko

Marta Wawiórko jest naczelnikiem Wydziału Prewencji Społecznej w Biurze Komendanta Głonwego KG PSP

do góry