• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Anna Sobótka

Ratując w Chicago

16 Listopada 2022

fot. arch. uczestników wyjazduWyjątkowe doświadczenie, przygoda i wyzwanie czekały za oceanem 6 funkcjonariuszy PSP oraz 2 przedstawicieli Wojskowego Instytutu Medycznego. Na zaproszenie Gwardii Narodowej Illinois odbyli wizytę studyjną w Chicago Fire Department i innych ośrodkach związanych ze służbą ratowniczą. Tego rodzaju współpraca była możliwa dzięki nawiązaniu kontaktów podczas pobytu w sierpniu br. w Chicago komendanta głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka i jego zastępcy nadbryg. Adama Koniecznego.

Strażacy PSP i przedstawicieli WIM mieli okazję wziąć udział w zajęciach z zakresu ratownictwa wodnego na jeziorze Michigan, ratownictwa wysokościowego w Chicago Fire Academy czy treningu medycznym w Chicago Fire Department EMS Training Division. Zapoznali się z pracą jednostki zarządzania kryzysowego przyjmującej zgłoszenia alarmowe, które są następnie kierowane do różnych służb. Ich zainteresowanie wzbudził zintegrowany system wspomagania decyzji ułatwiający pracę operatorów numerów alarmowych. Nie zabrakło odwiedzin w centrum urazowym poziomu 1, i to w najbardziej obciążonym w całym mieście.

Wizyta w Chicago Fire Academy (CFA) zapisała się w pamięci polskich strażaków i przedstawicieli WIM choćby obserwacją pokonywania przez kadetów tunel of terror - treningu lokalizacji i gaszenia pożaru oraz znalezienia i ewakuowania osoby poszkodowanej w wielokondygnacyjnym budynku.

Nieocenionym doświadczeniem był dyżur w ambulansach CFD na ulicach Chicago, ramię w ramię z członkami zespołów ratowniczych. Goście z Polski mogli zapoznać się z ich procedurami, sprzętem, formułą współpracy z innymi służbami i szpitalami.

Polska delegacja zebrała mnóstwo doświadczeń i refleksji o sposobie organizacji służb ratowniczych w Chicago i stanie Illinois. Kolejnym krokiem będzie odbycie już w pełni praktycznych zajęć dla ratowników medycznych służących w szeregach PSP.

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry