• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Krzysztof Orzepowski

Pamięć o bohaterze

10 Stycznia 2022

Od lewej: Tomasz Szawkało, Krzysztof Orzepowski, Łucja Szawkało, Wojciech Szawkało / fot. Monika KanabrodzkaRotmistrz Witold Pilecki to wyjątkowa postać w historii Polski. Oficer Wojska Polskiego i konspirator, dobrowolny więzień KL Auschwitz, gdzie założył organizację podziemną, uczestnik powstania warszawskiego, skazany na karę śmierci przez stalinowskie władze. Uhonorowanie takiego bohatera może przybrać różne formy - w Siemiatyczach uczyniono to w ciekawy sposób. 25 listopada 2021 r. zaprezentowany został mural wykonany na budynku przy ul. Kościelnej 4C, poświęcony postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. To pierwsza tego typu grafika w mieście.

Inicjatorem i koordynatorem przedsięwzięcia był sekc. Wojciech Szawkało, który na co dzień pełni służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP w Siemiatyczach, a ponadto zaangażowany jest w wiele inicjatyw patriotycznych w regionie. W realizacji pomysłu wsparli go jego bliscy (żona Łucja i brat Tomasz - członkowie OSP w Krupicach) oraz kolega z KP PSP w Siemiatyczach - mł. kpt. Krzysztof Orzepowski.

Mural został sfinansowany z grantu „Podlaskie Lokalnie”. Inicjatywę jego powstania objął swoim patronatem sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz.

Malowidło znajduje się w pobliżu szkoły, przedszkola oraz kościoła, w często odwiedzanym przez mieszkańców punkcie miasta. Dzięki temu ma szansę go dostrzec więcej osób, także młodych - a takie spotkanie może stać się początkiem zainteresowania tradycją patriotyczną.

Krzysztof Orzepowski

Krzysztof Orzepowski Krzysztof Orzepowski
do góry