• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Marta Giziewicz

Czas zwycięzców

10 Października 2021

Strażacy są świetnymi sportowcami, pokazali to już nie raz - także na łamach PP. Okazuje się, że wrzesień tego roku również obfitował w zawody, nie tylko stricte strażackie, ale i inne, w których naszych nie mogło zabraknąć.

fot. KM PSP w GliwicachNad wodami poligonu Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Bornem-Sulinowie w dniach 2-3 września niosły się głosy i wrzące emocje. Odbyły się tam XXVI Mistrzostwa Polski Strażaków Płetwonurków.  Zaszczytne trzy pierwsze miejsca w rywalizacji indywidualnej zajęli strażacy z województw wielkopolskiego i podkarpackiego, a w drużynowej - z wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i podkarpackiego.

Jeziorak to nie tylko najdłuższe jezioro w Polsce czy cel podróży Pana Samochodzika. To także świetne miejsce na regaty. W dniach 5-7 września rozegrane zostały tu VIII Mistrzostwa Służby Więziennej w Regatach Żeglarskich Iława-Siemiany 2021. Na wody Jezioraka wypłynęło 31 załóg, wśród nich reprezentacja PSP, która jednak niestety nie przeszła do finału. Pierwsze miejsce zajął Zakład Karny Iława IV. W uroczystościach udział wziął warmińsko-mazurski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Tomasz Komoszyński.

Dźwięk piłeczki odbijanej rakietką od stołu rozbrzmiewał od 7 do 9 września w Centrum Sportowo-Kulturalnym „Łabędź” w Gliwicach podczas XXXVII Mistrzostw Polski Strażaków w Tenisie Stołowym. Zawody zostały zorganizowane przez Komendę Główną PSP, Komendę Wojewódzką PSP w Katowicach oraz Komendę Miejską PSP w Gliwicach. Udział w nich wzięło 14 drużyn z całej Polski (reprezentacje województw, Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej). W drugim dniu rozgrywek mistrzostwo Polski wywalczyła drużyna województwa śląskiego, a w rozgrywkach indywidualnych - reprezentant województwa podkarpackiego.

10 września w Jastrzębiu-Zdroju miały miejsce IV Zawody Ratownictwa Technicznego o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Organizacją zajęły się Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach i Komenda Miejska PSP w Jastrzębiu-Zdroju. W sportowe szranki stanęło 16 drużyn z woj. śląskiego. Uczestnicy musieli realizować takie zadania, jak  zabezpieczenie terenu działań podczas zdarzeń drogowych aż do ewakuacji poszkodowanych z pojazdów oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zwycięska grupa z Komendy Miejskiej PSP z Bielska-Białej otrzymała puchar.

12 września odbył się XXVII Międzynarodowy Bieg Uliczny o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Twardogórze, a w jego w ramach II Bieg Strażacki o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Tegoroczna trasa była dość trudna, do tego zawodnikom doskwierała pogoda - uwaga: słoneczna i bardzo ciepła. Do biegu na 10 km zgłosiło się 21 strażaków, a na 5 km - dziewięciu. W Biegu Strażaka zwyciężył reprezentant Komendy Powiatowej PSP Oława, a w kategorii kobiet - reprezentantka Komendy Powiatowej PSP Wołów.

Równie ważne są Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Kolarstwie Szosowym, które odbyły się 12 września w ramach III Pyrzyckiego Grand Prix w Pyrzycach (woj. zachodniopomorskie). W trasę mierzącą 94 km wyruszyło 27 kolarzy-strażaków, wśród nich jedna kobieta, z Komendy Powiatowej PSP w Czarnkowie. Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak objął te zawody honorowym patronatem, a także ufundował m.in. koszulki mistrza Polski i puchary dla zwycięzców. Gospodarzem był zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Tomczyk.