• Tłumacz języka migowego
Organizacja Anna Łańduch

Nasza nowa odsłona

10 Stycznia 2022

Kto jeszcze nie odwiedził www.ppoz.pl, teraz musi to zrobić koniecznie. 9 grudnia 2021 r. wkroczyliśmy w nową erę cyfrowych stron miesięcznika Państwowej Straży Pożarnej. Kuszą wyglądem i zawartością.

[w pobliżu grafika główna 1]

Z nowej strony www.ppoz.pl  można korzystać na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych

Prawie dekadę temu amerykański „Newsweek” ogłosił, że kończy z papierem i będzie ukazywał się tylko w wersji cyfrowej. Było to posunięcie tyle odważne, co ryzykowne. Ostatecznie wydawca do papieru powrócił, bo gros czytelników nadal preferuje ten sposób czytania. Jednak wiele czasopism nie ignoruje faktu, że coraz więcej treści przenosi się do Internetu, czyniąc z wydań cyfrowych równoprawną platformę przekazu informacji.

My podobnie - wierzymy, że papier nadal pozostaje najtrwalszym nośnikiem informacji, ale dzięki wydaniu cyfrowemu możemy dotrzeć do jeszcze szerszego grona czytelników. Z taką myślą przystąpiliśmy do tworzenia nowej strony „Przeglądu Pożarniczego”.

Po co ta zmiana…

Powodów jest kilka. Od roku szata graficzna PP przeszła gruntowną przemianę, chcieliśmy więc sprawić, by czasopismo w wersji internetowej było spójne estetycznie, kolorystycznie i koncepcyjnie z tym, co na papierze.

Tempo zmian w informatyce i grafice powoduje, że na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, staramy się dotrzymać im kroku. Stara strona nie uwzględniała  wymagań WCAG 2.1 wskazanych przez ustawę z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Trzeba było temu zaradzić. Finalnie udało się połączyć potrzeby osób pełnosprawnych z potrzebami osób z niepełnosprawnościami.

Wreszcie marzyło się nam stworzenie powszechnie dostępnej, darmowej bazy wiedzy, którą „Przegląd Pożarniczy” gromadzi od lat, a która wymagała uporządkowania, atrakcyjniejszej i wygodniejszej formy, a także rozbudowania.  

[grafika główna 2] Strona uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami

I co z niej wynika?

Mówiąc najogólniej, jak się da: projekt uszyty na miarę. Stoi za nim wyłoniona w postępowaniu przetargowym Agencja Interaktywna IntraCOM.pl. To ona przełożyła nasze oczekiwania na konkrety. Sądzimy, że wyszło całkiem ciekawie.

Nowa strona www.ppoz.pl zawiera informacje z 5 lat wstecz, a także pełne wydania z 11 lat, co daje w sumie 131 numerów PP w jednym miejscu, na wyciągnięcie ręki. Na pewno będzie to spore ułatwienie dla wszystkich, którzy poszukują materiałów do prac dyplomowych i często zgłaszają się do nas z prośbą o pomoc. Pomogą z pewnością także roczne spisy treści, czyli wykazy artykułów opublikowanych w PP w poszczególnych latach, z ich krótką charakterystyką. Zamieściliśmy wykaz od 1992 r. (zakładka Rozmaitości).

Tysiące artykułów zostało pogrupowanych w czytelny, przejrzysty sposób. Proste menu czy sprawna wyszukiwarka ułatwi każdemu internaucie dotarcie do potrzebnych treści, przy czym mapa witryny oraz układ treści oddaje tradycyjne wydanie miesięcznika. Artykuły wyświetlane są z podziałem na kategorie (znają je Państwo doskonale z łamów czasopisma), z zachowaniem kolejności według dat dodania.

[zrzut kategorie] Mapa witryny oraz układ treści oddaje tradycyjne wydanie miesięcznika

Można śmiało i bez przesady powiedzieć, że w ten sposób powstała imponująca baza informacji z dziedziny pożarnictwa. Podkreślmy raz jeszcze - szeroko dostępna, bezpłatna, bo naszą misją jest oferowanie profesjonalnej wiedzy strażakom zawodowym i ochotnikom. Wystarczy telefon, tablet czy komputer z dostępem do Internetu. Na wszystkich tych urządzeniach można czytać „Przegląd Pożarniczy” łatwo i wygodnie.

Nieocenionym narzędziem będzie tu moduł plików do pobrania zintegrowany z systemem prezentacji tradycyjnych wydań PP przy wykorzystaniu nowoczesnego mechanizmu ISSUU. Mówiąc prościej - na urządzeniu mobilnym czy stacjonarnym można przerzucać kolejne kartki niczym w wydaniu papierowym. Zajrzyjcie do zakładki Archiwalne wydania, a przekonacie się sami.

[zrzut archiwum1, zrzut archiwum2, zrzut archiwum3] Zakładka Archiwalne wydania oferuje łatwy i wygodny dostęp do aż 131 numerów PP

Przy czym nie oddajemy nowości od razu - jak dotąd na pełny dostęp do treści zawartych w aktualnym numerze trzeba poczekać trzy miesiące. Nadal dajemy pierwszeństwo tradycyjnemu wydaniu. A o nowościach zostaniecie powiadomieni, zapisując się do newslettera, zgodnego z RODO.

Ciekawym i nowym rozwiązaniem jest moduł autorów. Wystarczy jedno kliknięcie i można zapoznać się z całą bazą publikacji danego autora. Artykuły są ułożone chronologicznie.

[zrzut autorzy] Moduł autorów umożliwia zapoznanie się z publikacjami poszczególnych publicystów

Co dalej?

Wystartowaliśmy, ale nie spoczywamy na laurach. Na kolejne rozwiązania daliśmy sobie jednak trochę czasu.

Trzeba pamiętać, że wszystkie artykuły przeniesione ze starej strony musiały być ręcznie przeedytowane i dostosowane do wymagań WCAG 2.1. To ogrom treści i pracy. Przed nami nie mniej wysiłku - na swoje miejsce w bazie wiedzy czekają artykuły z wcześniejszych lat. Będziemy je sukcesywnie udostępniali. I wykorzystamy przy tym wbudowany w strukturę strony system wiązania artykułów w większe serie przy wykorzystaniu tagowania. W planach także uruchomienie dużej i miejmy nadzieję ciekawej galerii zdjęć dokumentujących pracę strażaków.

 

Grafika: Agencja Interaktywna IntraCOM.pl (2)

bryg. Anna Łańduch

Anna Łańduch Anna Łańduch

Redaktor Naczelny „Przeglądu Pożarniczego”

do góry