• Tłumacz języka migowego

bryg. Anna Łańduch

Redaktor Naczelny
"Przeglądu Pożarniczego"

Ostatnie artykuły

 • Słowo wstępne 2/2024

  Słowo wstępne 2/2024

  Dobry ratownik to żywy ratownik – tę zasadę od początku służby słyszy każdy strażak. Oznacza ona, że priorytetem jest bezpieczeństwo własne pomagającego, bo tylko tak może on nieść ratunek innym długo i skutecznie. Stąd zasady bhp niezmiennie pozostają w kręgu spraw zasadniczych. Tyle teoria. W praktyce bywa już różnie. A pierwszy z brzegu przykład znajdą Państwo w materiale o akcji RatoPasy – trudno w to uwierzyć, ale na pytanie: „Czy jako strażak, jeżdżąc alarmowo do zdarzenia, zapinasz pasy bezpieczeństwa?” aż 60% odpowiedziało, że nigdy! Nie dziwi więc, że jedną z najczęstszych przyczyn śmierci strażaków są wypadki drogowe pojazdów pożarniczych.

  Dział
  Słowo wstępne
  Data publikacji
  2024-02-23
 • Słowo wstępne 1/2024

  Słowo wstępne 1/2024

  Polska nie jest szczęśliwym krajem, jeśli przyjrzeć się losom zabytków. Kolejne historyczne kataklizmy uczyniły nasz kraj miejscem grabieży i bezsensownych zniszczeń. Ostało się niewiele z bezcennego dziedzictwa przeszłości. Tym większego znaczenia nabiera ochrona zabytkowych zbiorów sztuki, architektury, rzemiosła itd. Ma w tym udział i nasza służba, choć nie odgrywa wiodącej roli. Trzeba mieć jednak świadomość, że nieoptymalnie poprowadzona akcja ratownicza czy ewakuacja dóbr kultury może przyczynić się do wtórnych zniszczeń, możliwych przecież do uniknięcia. Stąd tak ważne jest odpowiednie przygotowanie strażaków do tego zadania, a wpierw należyte zabezpieczenie obiektów. I nie chodzi tu tylko o naszpikowanie zabytków zdobyczami techniki, lecz o wdrożenie właściwych procedur, przeszkolenie ludzi i sprawdzenie rozwiązań praktyce, by dokonać niezbędnych korekt.

  Dział
  Słowo wstępne
  Data publikacji
  2024-01-19
 • Słowo wstępne 12/2023

  Słowo wstępne 12/2023

  Wydanie zamykające rok jest na swój sposób wyjątkowe. Przynosi satysfakcję, bo w końcu szmat czasu i ciekawych tematów za nami. Zmusza do refleksji (jak ten czas goni!), nakłania do podsumowań i snucia planów (bo 2024 r. już za pasem).

  Dział
  Słowo wstępne
  Data publikacji
  2023-12-15
 • Cierpliwość popłaca

  Cierpliwość popłaca

  Rozwijamy się, a to wymaga czasu. Nie od razu Rzym zbudowano. Niektóre zmiany w służbie, jak np. mundury, widzimy już teraz, a niektóre to inwestycje długoterminowe. Ich plony będziemy zbierali za kilka lat, ale warto na nie poczekać - mówi gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP.

  Dział
  W ogniu pytań
  Data publikacji
  2023-09-12
 • Słowo wstępne 09/2023

  Słowo wstępne 09/2023

  Nic dwa razy się nie zdarza - wiemy z wiersza noblistki i poglądów Heraklita. Nie dziwi więc, że druga akcja pomocowa polskiego modułu GFFFV w Grecji, choć dokładnie w tym samym miejscu, z podobnymi zadaniami, przyniosła zupełnie nowe doświadczenia. W tym wydaniu oddajemy głos uczestnikom akcji, którzy zajmowali się jej różnorodnymi aspektami. A trzeba mieć świadomość, że organizacja wyjazdu, podróż kolumną z dziesiątkami samochodów i działanie na miejscu, kiedy z nieba leje się żar, rodzi nie tylko zmęczenie, ale i wiele problemów. 

  Dział
  Słowo wstępne
  Data publikacji
  2023-09-12
wszystkie artykuły autora

do góry