• Tłumacz języka migowego
Słowo wstępne Anna Łańduch

Słowo wstępne 12/2023

15 Grudnia 2023

st. bryg. Anna Łańduch

redaktor naczelna

 

Wydanie zamykające rok jest na swój sposób wyjątkowe. Przynosi satysfakcję, bo w końcu szmat czasu i ciekawych tematów za nami. Zmusza do refleksji (jak ten czas goni!), nakłania do podsumowań i snucia planów (bo 2024 r. już za pasem).

Jako się rzekło - czas na małą retrospekcję. A jest ona siłą rzeczy związana z wydarzeniami w służbie. Wszak czasopismo Państwowej Straży Pożarnej od 111 lat dokumentuje ważne wydarzenia formacji, komentuje i edukuje. Początek 2023 r. zaczęliśmy planowo blokiem rozpoznawczo-zapobiegawczym, śledzącym losy tego pionu służby od międzywojnia do współczesności. Tematykę kolejnych numerów już trudniej było zaplanować z wyprzedzeniem, bo życie miało swoje zamiary. Dwa z tegorocznych wydań były w dużej mierze poświęcone działaniom poza granicami kraju - w Turcji, gdzie nasi strażacy ocalili 12 osób z gruzów po trzęsieniu ziemi i w Grecji, gdzie pomagali strażakom w walce z pożogą lasów. Towarzyszyliśmy ważnym zmianom w edukacji (jak powołanie Akademii Pożarniczej i stworzenie w niej kierunku ratownictwo medyczne), logistyce czy ratownictwie.

Efekt to bogate numery tematyczne, cenne kompendia wiedzy, które niejednemu strażakowi przydadzą się w służbie, a na pewno poszerzą horyzonty. Tu czas na słowa podziękowania dla wielu Autorów, którzy współtworzą „Przegląd Pożarniczy”, chcąc się dzielić swoją wiedzą na łamach. Niezmiennie też zachęcamy do podjęcia współpracy z naszym miesięcznikiem, przypominając, że jego idea jako czasopisma tworzonego przez strażaków i dla strażaków pozostaje ciągle aktualna. Ze swojej strony możemy zadeklarować jedno - nie spoczniemy w poszukiwaniu nowych tematów i inspiracji, nie ignorując jednocześnie tego, co podpowie strażacka codzienność.

Tak właśnie było z tym wydaniem. Już drugi raz w tym roku podejmujemy problematykę samochodów elektrycznych. To temat jak wiadomo gorący, budzi wręcz skrajne emocje - od euforii po strach, że odchodzenie od pojazdów spalinowych sprowadzi nowe zagrożenia. Dociekania, czy jest się czego obawiać, podjęło się Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej - Państwowy Instytut Badawczy, organizując międzynarodową konferencję. Jej pokłosiem jest temat tego numeru, czyli elektromobilność. A jego uzupełnienie stanowi wywiad z Maciejem Mazurem, dyrektorem zarządzającym Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Na przyglądaniu się elektrykom nie poprzestaliśmy, więc Czytelnicy niekoniecznie zainteresowani tym tematem mogą sięgnąć po lekturę innych ciekawych artykułów. Na przykład o tragicznym finale wesela w Iraku pisze Marek Wyrozębski, a Aleksandra Radlak wyjaśnia, co takiego wydarzyło się na lotnisku Londyn-Luton, że dopiero co wybudowany parking nadaje się do rozbiórki. Karol Mojski zaś objaśnia nowe wymagania w zakresie uzgadniania dokumentacji projektowej, w szczególności sporządzonej w postaci elektronicznej. A na deser polecamy wywiad z prof. Janem Miodkiem. Okazuje się, że znany językoznawca ze strażą pożarną ma wiele wspólnego, a i opowie kilka ciekawostek językowych.

Ciekawej lektury!

 

alanduch@kg.straz.gov.pl

 

Anna Łańduch Anna Łańduch

Redaktor Naczelny „Przeglądu Pożarniczego”

do góry