• Tłumacz języka migowego
Sport i rekreacja Szymon Ławecki

W szczytnym celu

3 Lipca 2015

W dniach 22-24 maja w Olsztynie odbył się II Maraton - Festiwal Telewizyjnych Filmów Sportowych. Towarzyszyło mu kilka imprez okolicznościowych, wśród nich charytatywny mecz piłki nożnej, w którym zmierzyli się strażacy Państwowej Straży Pożarnej z gwiazdami TVP. Jego głównym celem była zbiórka pieniędzy na fundację wspierającą rodziny strażaków poległych na służbie.

II Maraton - Festiwal Telewizyjnych Filmów Sportowych

Zawodników strażackiej drużyny do boju poprowadził komendant główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz. Skład uzupełnili m.in.: warmińsko-mazurski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Mirosław Rutecki, podlaski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Antoni Ostrowski, mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim z Soczi sekc. Zbigniew Bródka (KP PSP Łowicz), aktualny rekordzista Polski w biegu na 400 m ogn. Tomasz Czubak (KM PSP Słupsk), obrońca „Błękitnych” Stargard Szczeciński sekc. Tomasz Pustelnik (KP PSP Stargard Szczeciński), który w meczu Pucharu Polski strzelił Lechowi Poznań dwie bramki, oraz sędzia piłkarski klasy międzynarodowej st. kpt. Marcin Borkowski (KM PSP Lublin). Ponadto w reprezentacji PSP wystąpili strażacy z województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego oraz KG PSP.

Jak przystało na tak wyjątkowy mecz, rozpoczął go nie tradycyjny pierwszy gwizdek lecz... hejnał, odegrany przez st. ogn. Zygmunta Rozuma (KM PSP Kraków). Po zaciętej walce zwyciężyli strażacy 3:1. Bramki dla naszej drużyny strzelili Tomasz Pustelnik, Łukasz Czarnowski (KM PSP Białystok) oraz Zbigniew Bródka. Honorowego gola dla zespołu TVP zdobył w ostatniej minucie Kamil Jankowski. Mecz transmitowany był na żywo na kanałach TVP Sport oraz TVP Polonia.

Równolegle odbył się II Bieg Uniwersytecki, na którego starcie również stanęli reprezentanci PSP. Podchorążowie SGSP z Warszawy, kadeci SA PSP w Poznaniu oraz strażacy z woj. warmińsko-mazurskiego zmierzyli się z trasą 10 km. Najlepszym strażakiem, który jednocześnie zwyciężył w klasyfikacji generalnej, został st. sekc. Damian Pieterczyk (KM PSP Olsztyn). Dobiegł on na metę w czasie 32 min 14 s. Na podium znalazł się również drugi strażak - kadet Bartłomiej Przedwojewski (SA PSP Poznań), który zajął trzecie miejsce.

Podczas meczu i biegu trwała nieprzerwanie aukcja charytatywna przedmiotów ofiarowanych przez TVP oraz PSP. Dochód z licytacji w całości przekazany został Fundacji „Solidarni”.

Szymon Ławecki

data publikacji: czerwiec 2015

Szymon Ławecki Szymon Ławecki
do góry