• Tłumacz języka migowego
Sport i rekreacja Szymon Ławecki

Halowi mistrzowie Polski

1 Maja 2015

W XV Halowych Mistrzostwach Polski w Dwuboju Pożarniczym rozgrywanych już tradycyjnie w Grudziądzu i Toruniu, wystartowało 105 zawodników spośród 14 zgłoszonych drużyn reprezentujących 12 województw oraz dwie szkoły pożarnicze. Uroczystego otwarcia dwudniowych zawodów dokonał kujawsko-pomorski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Tomasz Leszczyński.

Rywalizację na bieżni tartanowej w hali sportowej im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu rozpoczął pożarniczy tor przeszkód 100 m. Po zaciętej walce o tytuł mistrza Polski najlepszym w niej okazał się Marcin Jurkiewicz z KW PSP w Krakowie - 16,64 s.

Drugie miejsce zajął Mateusz Brzoza z KW PSP w Opolu (16,80 s), a trzecie Przemysław Żydaczek z KW PSP w Olsztynie (17,17 s). Na zakończenie przeprowadzono dodatkowe biegi o puchary starosty grudziądzkiego oraz prezydenta Grudziądza.

Drugiego dnia strażacy wystartowali w konkurencji wspinania przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wspinalni, którą przeprowadzono na krytej wspinalni w hali sportowej KM PSP w Toruniu. Zwyciężył w niej z czasem 14,65 s Tobiasz Klama z KW PSP w Opolu przed Dawidem Kacperskim z KW PSP w Warszawie (15,06 s) i Michałem Gąską z SA PSP w Krakowie (15,08 s). Rywalizacja zakończyła się czterema biegami nominowanymi o puchary starosty toruńskiego, prezydenta Torunia, komendanta miejskiego PSP w Toruniu oraz komendanta miejskiego PSP w Grudziądzu. W klasyfikacji generalnej dwuboju pożarniczego pierwsze miejsca z czasem 32,35 s wywalczył Dawid Kacperski. Kolejne miejsca zajęli Mateusz Brzoza (32,48 s), Tobiasz Klama (32,61 s) i Michał Gąska (32,62 s).

Ozdobą mistrzostw były niewątpliwie starty dziewcząt z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Papowa Toruńskiego. Druhny rywalizowały w obydwu konkurencjach, Puchar Prezesa Stowarzyszenia Sportu i Ochrony Przeciwpożarowej „Kopernik” zdobyła Marta Lach.

Nad prawidłowym przebiegiem mistrzostw czuwała komisja sędziowska pod przewodnictwem st. bryg. Tomasza Nowickiego (SA PSP z Poznania). Po raz pierwszy w Polsce w zawodach w sporcie pożarniczym wprowadzona została nowinka techniczna, którą była transmisja na żywo przez internet. Wyniki zawodów dostępne są na stronie internetowej KW PSP w Toruniu.