• Tłumacz języka migowego
Sport i rekreacja Szymon Ławecki

Długo wyczekiwany sukces

15 Września 2022

 

W dniach 17-24 lipca w Celje (Słowenia) odbyły się 17. Międzynarodowe Zawody Sportowo-Pożarnicze organizowane pod egidą Międzynarodowego Komitetu Technicznego Prewencji i Zwalczania Pożarów (CTIF). Z dumą można powiedzieć, że polska reprezentacja święciła tryumfy podczas tych zmagań sportowych.

Zmagania Polaków podczas konkurencji pożarnicze ćwiczenie bojowe / fot. Szymon Ławecki / Biuro Edukacji KG PSPW tej największej na świecie strażackiej olimpiadzie w sporcie pożarniczym uczestniczyło ponad 2600 strażaków sportowców z 20 krajów. Do walki o medale i jak najlepsze wyniki stanęły całe pokolenia, od najmłodszych członków młodzieżowych drużyn pożarniczych po weteranów pożarnictwa, od profesjonalnych strażaków po kobiece drużyny pożarnicze.

Polskie pożarnictwo reprezentowało łącznie 17 drużyn - uzyskały one kwalifikacje do zawodów w Słowenii podczas krajowych eliminacji, które odbyły się w 2021 r. w Koninie oraz na podstawie wyników uzyskanych w Mistrzostwach Polski w Sporcie Pożarniczym w czerwcu 2022 r. w Częstochowie. Były to 3 zespoły Państwowej Straży Pożarnej: reprezentacja Polski w sporcie pożarniczym oraz drużyna z KP PSP w Kościanie i KM PSP w Siedlcach (tradycyjne zawody sportowo-pożarnicze CTIF), 11 zespołów ochotniczych straży pożarnych oraz 3 młodzieżowe drużyny pożarnicze.

W uroczystym otwarciu olimpiady pożarniczej uczestniczył m.in. prezydent Słowenii Borut Pahor, prezydent CTIF Milan Dubravac i komendant słoweńskiej straży pożarnej Janko Cerkvenik. Podczas ceremonii podniesiono flagę CTIF, zapalono znicz olimpijski, odbył się także przemarsz drużyn wszystkich startujących krajów.

Smak zwycięstwa 

Był to również dzień rozpoczęcia współzawodnictwa sportowego na stadionie Kladivar. Niewątpliwie ogromny sukces osiągnęli strażacy PSP rywalizujący w sporcie pożarniczym. W klasyfikacji generalnej reprezentacja Polski zajęła II miejsce, stając na podium w każdej z czterech rozgrywanych konkurencji:

  • drabina hakowa - II miejsce,
  • pożarniczy tor przeszkód 100 m - II miejsce,
  • sztafeta pożarnicza 4 x 100 m - III miejsce
  • pożarnicze ćwiczenie bojowe - II miejsce.

RSzczęśliwi srebrni medaliści - reprezentacja Polski w sporcie pożarniczym ;/ fot. Szymon Ławecki / Biuro Edukacji KG PSPywalizację profesjonalnych strażaków wygrali Czesi, a na najniższym stopniu podium stanęli kolejni nasi południowi sąsiedzi - Słowacy.

Polskiej drużynie należą się ogromne brawa za osiągnięte rezultaty - zwłaszcza  że zdobyła pierwsze medale na tej imprezie od 2005 r., kiedy to w chorwackim Varaždinie Polacy stanęli na najwyższym stopniu podium w konkurencji ćwiczenie bojowe.        

Kolejne sukcesy osiągnęliśmy w zawodach tradycyjnych CTIF. Swoje zmagania w grupie A (bez naliczania punktów za wiek) na II miejscu zakończyła drużyna reprezentująca KP PSP w Kościanie. Do podium niewiele zabrakło kolejnym przedstawicielom naszej formacji - drużynie KM PSP w Siedlcach, która zajęła IV miejsce w grupie B (z naliczaniem punktów za wiek). Na osłodę pozostało im zwycięstwo w sztafecie pożarniczej - nie dali swoim rywalom żadnych szans.

Przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych także godnie reprezentowali polskie pożarnictwo, stając dwukrotnie na podium. Drugie miejsce zajęła Kobieca Drużyna Pożarnicza z Lądka (grupa B), a brązowe medale zdobyły panie z KDP w Głuchowie (grupa A).

Ponadto w zawodach uczestniczyli strażacy, którzy pełnili funkcje trenerów, sędziów, tłumaczy, masażystów i kierowców - na miejsce zawodów polska delegacja podróżowała sześcioma służbowymi autokarami.

Inne wydarzenia

To strażackie sportowe święto zakończyło się oficjalną ceremonią zamknięcia, która odbyła się na stadionie Z'dežele. Urokliwe 37-tysięczne miasteczko Celje na tydzień stało się stolicą pożarnictwa. Jednak oprócz zawodów sportowych odbywały się w nim wydarzenia z innych obszarów działalności CTIF, np. zgromadzenie delegatów CTIF. Delegacji Państwowej Straży Pożarnej przewodniczył lubelski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski. Najważniejszymi punktami spotkania było podsumowanie prac CTIF w ostatnich 12 miesiącach oraz przyjęcie do organizacji nowego członka: Ukrainy.

Świetne wyniki naszej reprezentacji pokazują, że polscy strażacy potrafią osiągać sukcesy i walczyć godnie o najwyższe laury z zawodnikami z innych krajów. Medale i rekordy są nagrodą za czas poświęcony na treningi i przygotowania, często poza godzinami służby.

Szymon Ławecki Szymon Ławecki
do góry