• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Marta Giziewicz

To wyjątkowe święto

18 Maja 2023

Zawód strażaka jest szczególny - to marzenie wielu dzieci, cel na przyszłość, a wykonujący go służą za wzór. Ciężar odpowiedzialności bycia dla młodych pokoleń autorytetem jest ogromny i mógłby przygniatać. Ale doświadczone ramiona strażaków nigdy nie zawodzą. 4 maja to ich dzień - wtedy dowiadują się, że warto robić to, co robią, bo dziękują im tłumy i najważniejsi przedstawiciele państwa.
Jak co roku centralne obchody Dnia Strażaka są doniosłym wydarzeniem. Funkcjonariusze i pracownicy cywilni Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, we współpracy z jednostkami PSP i OSP oraz innymi formacjami, dokładają wszelkich starań, aby absolutnie wszystko - od przywitania gości do defilady - zostało dopięte na ostatni guzik, a efekt końcowy zachwycał. Tak też stało się i tym razem.
Wstępem do centralnych obchodów Dnia Strażaka była procesja strażaków z komendantem głównym PSP gen. brygadierem Andrzejem Bartkowiakiem, która wyruszyła z JRG 5 Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy do bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, gdzie biskup Romuald Kamiński odprawił mszę za strażaków i ich rodziny. O 12.00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się główne uroczystości, rozpoczęte złożeniem przez komendanta głównego PSP meldunku prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie.
Na placu zjawiło się mnóstwo znamienitych gości, których przywitał gospodarz uroczystości gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. U boku prezydenta pojawiła się pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Centralne obchody uświetnili również: marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński z sekretarzem stanu w MSWiA Maciejem Wąsikiem, parlamentarzyści na czele z posłem RP Zbigniewem Chmielowcem - przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu Strażaków oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera i prezes Zarządu Głównego ZOSP RP Waldemar Pawlak. Obecny był także kardynał Kazimierz Nycz arcybiskup metropolita warszawski, który udzielił błogosławieństwa nowo promowanym oficerom. Grono gości wzbogacali również przedstawiciele rządu - ministrowie, sekretarze i podsekretarze stanu, szefowie służb mundurowych podległych MSWiA, a także żołnierze Wojska Polskiego, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.
Na tak doniosłej uroczystości nie mogło zabraknąć zagranicznych gości. Do Warszawy przyjechali: szef Departamentu ds. Sytuacji Nadzwyczajnych MSW Rumunii sekretarz stanu Raed Arafat, szef Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych gen. Serhiy Kruk i zastępca dyrektora generalnego Korpusu Pożarniczo-Ratowniczego MSW Republiki Czeskiej gen. brygadier David Kares. Aby wspólnie z polskimi strażakami celebrować ten dzień, przybyli również szef Estońskiej Rady Ratowniczej Margo Klaos i szef Państwowej Służby Pożarniczo-Ratowniczej Łotwy płk Martins Baltmanis.
W swoim przemówieniu komendant główny gen. brygadier Andrzej Bartkowiak podkreślał wagę straży pożarnej w Polsce, wspomniał o licznych sukcesach formacji - zacieśnianiu współpracy ratowniczej z Estonią, Łotwą, Ukrainą, Rumunią i Czechami, o uruchomieniu nowego kierunku ratownictwo medyczne w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, o rozwoju, zakupach samochodów dla PSP i OSP, udanych akcjach za granicą. Wyraził również nadzieję, że uda się wdrożyć plan zakupu ambulansów ratowniczych dla PSP i OSP. Komendant główny powiedział: - Szanowni druhowie, druhny, z całego serca dziękuję Wam za każdy dzień, za każdą służbę, za serce, które wkładacie każdego dnia w ratowanie życia ludzkiego i mienia. Dziękuję funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom, dziękuję pracownikom cywilnym Państwowej Straży Pożarnej. Jesteście wielcy! Robicie kawał fenomenalnej roboty.
To był wyjątkowy dzień dla czterech oficerów PSP, którzy otrzymali z rąk prezydenta Andrzeja Dudy akty nadania stopnia nadbrygadiera, a następnie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wręczył im pamiątkowe szable. Awanse otrzymali: opolski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Krzysztof Kędryk, lubuski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Patryk Maruszak, mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Piotrowski oraz podlaski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Sebastian Zdanowicz. Prezydent wyróżnił za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej i za działalność społeczną Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski gen. bryg. Andrzeja Bartkowiaka, srebrnym Krzyżem Zasługi - nadbryg. Krzysztofa Hejduka, a brązowym Krzyżem Zasługi - st. bryg. Adama Krasuskiego. Wyróżnienia nie ominęły także członków OSP. Krzyż Świętego Floriana, który jest nadawany szczególnie zasłużonym druhnom i druhom, prezydent Andrzej Duda wręczył Zofii Barylskiej, Andrzejowi Garbulińskiemu, Albinie Łubian, Andrzejowi Matczakowi oraz Zbigniewowi Tolsdorfowi.
Na swój moment na placu wyczekiwało 337 funkcjonariuszy PSP, którzy tego dnia mieli otrzymać promocję na pierwszy stopień oficerski w PSP (decyzję otrzymało 341 osób). Aktu promocji „na cztery szable” dokonali: komendant główny PSP gen. bryg. Andrzej Bartkowiak oraz zastępcy komendanta głównego PSP nadbryg. Krzysztof Hejduk, nadbryg. Adam Konieczny i nadbryg. Arkadiusz Przybyła. Świętować mogli nie tylko świeżo upieczeni młodsi kapitanowie, ale i ich rodziny i przyjaciele, którzy tłumnie zebrali się na placu, by wspierać swoich bliskich.
Po ceremonii głos zabrał prezydent Andrzej Duda: - My, przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej, jesteśmy tu, by podziękować wam za służbę i pracę. Straż pożarna ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski, obywateli i naszego mienia. Te słowa z pewnością napawały dumą wszystkich zebranych funkcjonariuszy, a podziękowania były docenieniem trudu pracy strażaków.
Przemówienia wygłosili także: Elżbieta Witek, Mateusz Morawiecki, Mariusz Kamiński i Waldemar Pawlak. Na koniec głos zabrał tegoroczny prymus Szkoły Głównej Służby Pożarniczej mł. kpt. Tomasz Cichocki, który był promowany jako pierwszy. Powiedział: - Promocja oficerska jest nagrodą za dotychczasową ciężką pracę, poświęcenie i oddanie. Podkreślił to, jak trudna i wymagająca, a jednocześnie ważna dla społeczeństwa jest służba w PSP. - Dzisiaj, kiedy otrzymaliśmy stopień młodszego kapitana, chcemy, aby wszyscy państwo wiedzieli, że to dla nas zaszczyt, ale również ogromna odpowiedzialność. Obiecujemy, że będziemy godnymi zaufania i pełnymi zaangażowania oficerami. Dziękujemy całej kadrze dowódczej i naukowo-dydaktycznej SGSP za poświęcenie i trud włożony w przygotowanie nas do służby. To dzięki wam znajdujemy się w tym miejscu.
Na zakończenie złożono wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W jego sąsiedztwie trwają prace związane przygotowaniem do odbudowy m.in. jednego z symboli Warszawy - pałacu Saskiego. Zwieńczeniem uroczystości była defilada pododdziałów PSP. Za oprawę muzyczną odpowiadała niezrównana Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna pod kierownictwem Mirosława Chilmanowicza.

Marta Giziewicz Marta Giziewicz

Marta Giziewicz jest redaktorką i dziennikarką, autorką powieści, pracuje w "Przeglądzie Pożarniczym" od 2020 r.

do góry