• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Marta Giziewicz

Ćwiczenia z bezzałogowcami

15 Marca 2022

W styczniu nad terenem Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie wzniosły się bezzałogowe statki powietrzne - 12 i 13 stycznia odbyły się tam pilotażowe warsztaty z wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych z termowizją w działaniach ratowniczych. Bezzałogowce są pomocne w działaniach PSP w przestrzeni otwartej i zamkniętej, a kamery termowizyjne dają dodatkowe możliwości.

W szkoleniu wzięli udział wytypowani piloci bezzałogowców z komend wojewódzkich PSP i szkół PSP. Przy tej okazji zostały omówione przypadki użycia dronów z kamerami termowizyjnymi w działaniach ratowniczych. Był czas, by podzielić się doświadczeniami oraz czas, żeby sprawdzić sprzęt i system w realnej sytuacji.

12 stycznia miał miejsce pożar w częstochowskim budynku, w którym mieści się sklep. Ogień objął poddasze. Zastępy pojawiły się bardzo szybko i strażacy od razu przystąpili do pracy. Udało się wesprzeć KDR i SK PSP przy wykorzystaniu systemu przekazu online obrazu z drona z kamerą termowizyjną. Sytuację opanowano po około 40 minutach.

Marta Giziewicz Marta Giziewicz

Marta Giziewicz jest redaktorką i dziennikarką, autorką powieści, pracuje w "Przeglądzie Pożarniczym" od 2020 r.

do góry