• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Marta Giziewicz

Budowanie legendy

10 Września 2021

Osobom związanym z pożarnictwem nie trzeba go przedstawiać. To jednak postać, o której powinni usłyszeć także ci, którzy niekoniecznie znają się na gaszeniu pożarów, ale wiedzą, jakie straty niesie ze sobą ogień. To znaczy… wszyscy.

Mowa oczywiście o Bolesławie Chomiczu (1878-1959), ikonie polskiego pożarnictwa. Niewątpliwie był za swoich czasów autorytetem, ale historia pokazuje, że nie zawsze tak silne jednostki mają łatwo.

Dzieje tej osobistości przestudiował Bartosz Szatkowski, działający w Towarzystwie Wiedzy Społecznej, a jednocześnie strażak w KM PSP w Toruniu. W ostatnim czasie stworzył film, z którego możemy dowiedzieć się wiele na temat Chomicza, poznać jego postać oraz zrozumieć okoliczności, w których funkcjonował, i problemy, z którymi się zmagał.

Chomicz tworzył system, będący odpowiednikiem KSRG, pełnił swego rodzaju funkcję naczelnego organu ochrony przeciwpożarowej. Narrator filmu zaznacza, że „(…) był pierwszym od powstania listopadowego, który wprowadził do Warszawy umundurowaną paramilitarną organizację pod polskim sztandarem i hasłem: W jedności siła”, a działo się to krótko przed wkroczeniem do Warszawy legionów Piłsudskiego.

Cennym uzupełnieniem, bogatym w ciekawostki i smaczki, są wypowiedzi st. bryg. Pawła Rochali z Komendy Głównej PSP. Autor filmu inspirował się jego książką pt. „Bolesław Chomicz i jego czasy. Biografia strażacka”. Bartosz Szatkowski nie dość, że wziął na siebie ciężar przygotowania produkcji, to jeszcze koszt tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że trafi on do szerokiego grona odbiorców, bo na to zasłużył – pomysłem, wykonaniem i wartością merytoryczną.

Film „W jedności siła! Fenomen Bolesława Chomicza” można obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=4AeAABB12LM

Autor filmu, Bartosz Szatkowski, rozmawia ze st. bryg. Pawłem Rochalą, autorem biografii Bolesława Chomicza

Marta Giziewicz Marta Giziewicz

Marta Giziewicz jest redaktorką i dziennikarką, autorką powieści, pracuje w "Przeglądzie Pożarniczym" od 2020 r.

do góry