Rozpoznawanie zagrożeń
znaleziono wiadomości: 139
Zagrożenie - pellet
Wykorzystanie w przemyśle budowlanym produktów na bazie drewna i tworzyw drzewnych, tj. materiałów drewnopochodnych, które otrzymuje się przez scalenie lub sklejenie z sobą drewna naturalnego lub uprzednio ulepszonego, skutkuje powstawaniem szeregu odpadów. Czy pellet wytworzony z takich odpadów może stanowić zagrożenie?
Czy wodór zastąpi węgiel? (cz. 2)
Pierwsze próby wykorzystania wodoru jako paliwa podejmowano już pod koniec XVIII w., a w kolejnym stuleciu stał się on w tej roli niezwykle popularny. Odwrót od tego zastosowania nastąpił na początku XX w., po katastrofie największego na świecie sterowca Hindenburg. Gdyby nie ta tragedia, to właśnie wodór mógłby być dzisiaj najbardziej popularnym paliwem. Jednak w ostatnich latach technologie bazujące na wodorze zyskują na
Wyższy poziom projektowania
Cyfryzacja procesu budowlanego to proces zainicjowany na szeroką skalę już w 2020 r. Ma co do zasady ułatwić i przyspieszyć realizację inwestycji budowlanych w Polsce. Dzięki cyfryzacji inwestorzy mogą zrealizować wiele spraw związanych z planowaną inwestycją przez Internet (on-line), bez konieczności odwiedzania urzędów i instytucji.
Chemiczna elektromobilność
Elektromobilność to kierunek rozwoju gospodarki skupiający w ostatnim czasie szczególną uwagę przemysłu, władz państw, organizacji międzynarodowych i świata nauki. Opiera się na wykorzystaniu zmagazynowanej w baterii energii elektrycznej i stanowi element transformacji globalnego transportu mającej zapewnić czystą przyszłość i dalszy rozwój technologii napędowych.
Pożary akumulatorów litowo-jonowych
Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat akumulatory litowo-jonowe zyskały na popularności dzięki zdolności do efektywnego magazynowania energii. Są stosowane nie tylko w produkcji samochodów elektrycznych, stanowią także podstawę przydomowych magazynów energii. Ze względu na magazynowanie energii o dużej gęstości akumulatory litowo-jonowe mogą stanowić niekiedy zagrożenie pożarowe.
Badania o elektrykach
Samochody elektryczne są coraz popularniejsze, jednak wciąż niewiele wiemy o ich bezpieczeństwie. Czy w ogóle niosą zagrożenia, a jeśli tak, to jakie? Co mówią dotychczasowe badania? Oto ich przegląd.
Dyskutując o nowych technologiach
Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii, pojazdów elektrycznych i stacji ładowania, a także systemów inteligentnego domu, to wymóg współczesności. Ta myśl przyświecała organizatorom międzynarodowej konferencji naukowej, która odbyła się 12 października w Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowym Instytucie Badawczym w Józefowie.
Ekoapokalipsy na świecie
Skutki i przyczyny katastrof ekologicznych ostatniego stulecia są szeroko znane. Czy to wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej, czy katastrofa w Czarnobylu, Fukushimie i Bhopalu, stajemy przed pytaniem: czego się nauczyliśmy, co wykracza poza analizę pojedynczych przypadków? Warto zauważać wspólne mianowniki: zaniedbania bezpieczeństwa, chciwość i brak zdolności do przewidywania długoterminowych skutków. Czy wraz z upowszechnianiem
Ratownictwo ekologiczne w PSP
Zagrożenia, z którymi zmaga się współczesny świat, doprowadziły do zmiany w 1997 r. uregulowań prawnych w obszarze funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej. Zobowiązały one Państwową Straż Pożarną do prowadzenia działań nie tylko w zakresie ratownictwa chemicznego, ale i ekologicznego [1].
Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych (cz. 1)
Zapoznajmy się ze stanem wiedzy w zakresie bezpieczeństwa pożarowego w budynkach wykonanych z materiałów drewnianych lub drewnopochodnych. W tym celu warto przedstawić m.in. opis zjawisk pożarowych oraz zasady projektowania w kontekście uzyskania odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa pożarowego. Pomocne będą wybrane artykuły, normy branżowe oraz wytyczne.