www.poż@rnictwo

Heavy Rescue

Kategoria: www.poż@rnictwo

Nie ma nic przyjemniejszego niż obserwowanie ludzi wykonujących swoje zadania z pasją. Jej brak sprawia, że po prostu się nie chce, nawet najbardziej oczywiste rozwiązania sprawiają trudność, a nowe, nietuzinkowe w ogóle nawet nie są brane pod uwagę. Jeśli jednak dołożymy ten pozornie mały pierwiastek, wszystko zmienia się o 180 stopni.

Doskonałym przykładem jest Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego Ochotniczej Straży Pożarnej w Mosinie. W jednym ze swoich wpisów umieściła tekst: Jak już kończą się pomysły i możliwości innych, to dla nas zaczyna się wyzwanie – i myślę, że to jej najdoskonalsza charakterystyka. Już na pierwszy rzut oka widać, że członkowie tej grupy czerpią wielką satysfakcję z tego, co robią. Na szczęście dla nas chcą się także podzielić swoimi doświadczeniami. W wyszukiwarce co prawda możemy znaleźć stronę internetową OSP Mosiny, ale szybko odkryjemy, że ratownicy wybrali inną, bardziej bezpośrednią formę kontaktu ze wszystkimi osobami zainteresowanymi jej działalnością – wybrali Facebooka. Bardzo łatwo ich znaleźć, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Heavy Rescue SGRT OSP Mosina, a każdy – nawet ten, kto na co dzień nie korzysta z tego portalu społecznościowego – będzie mógł obejrzeć opisywany profil. A jest tam co oglądać.

Rzuca się w oczy olbrzymia liczba zdjęć i filmów, nie tylko z ćwiczeń i warsztatów strażaków z całego kraju, lecz także z rzeczywistych akcji ratowniczo-gaśniczych. Same mogą być spokojnie wykorzystane jako materiały szkoleniowe.

Wybór profilu na Facebooku zamiast strony internetowej ma swoje plusy, czego na pewno byli świadomi jego twórcy. O wiele łatwiej nawiązać kontakt z „czytelnikami”. Dodają oni swoje opinie i komentarze (np. komentarz jednego z uczestników szkolenia: podobało mi się określenie, którego będę się teraz trzymał, że hotstick jak nie piszczy, to znaczy, że może być prąd, a jak piszczy, to znaczy że prąd jest na pewno). Autorzy odnoszą się też do bieżących wydarzeń – np. do wypadku, w którym tramwaj zderzył się z samochodem osobowym. Jak się okazuje, działanie podczas podobnego zdarzenia analizowali wcześniej na ćwiczeniach.

Myślę, że nie ma potrzeby dokładniejszego opisywania profilu. Zapraszam do obejrzenia i wyrobienia sobie własnego zdania. SGRT Mosina ma także swój kanał na YouTube – do jego poznania także zachęcam.

eM.

Listopad 2015