• Tłumacz języka migowego
WWW@pożarnictwo Anna Sobótka

Mapy przyszłości

29 Maja 2024

To, co przed nami, jawi się często jako nieodgadniona tajemnica. Tyle jest możliwych scenariuszy, tyle czynników, które mogą wpłynąć na bieg wypadków. A jednak myślenie o tym, co może nastąpić, jest konieczne, choćby po to, by móc planować nasze postępowanie. Wiedzą o tym członkowie Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością – ludzie nauki, eksperci w różnych dziedzinach gospodarki, pasjonaci transdyscyplinarnych badań mających na celu przewidywanie możliwych układów zdarzeń gospodarczych, społecznych, naukowych.

Strona Ptsp.plDo zagłębienia się w niezwykle interesującą dziedzinę future studies zachęca strona internetowa organizacji Ptsp.pl. Znajdziemy na niej oczywiście podstawowe informacje o Towarzystwie i jego ekspertach, ale uwagę poszukiwaczy ciekawych zagadnień przykują szczególnie zakładki Future Studies, Projekty 2012-2021 i Blog.

Pierwsza w kilku artykułach wyjaśnia szerzej, czym się zajmuje dyscyplina, przedstawia jej główne pojęcia i rzuca światło na jej historię. W drugiej zakładce znajdziemy intrygujące materiały, choćby prognozę dla naszego kraju do 2100 r. według źródeł dostępnych za pośrednictwem wyszukiwarki Google (projekt Google'ana przyszłość Polski), rozważania o tym, jak myśleć o przyszłych wydarzeniach (Jedna lekcja o przyszłości) czy analizę planowania dróg, kolei, szlaków komunikacji miejskiej i szlaków wodnych z większym niż dotychczas udziałem lokalnej ludności (Partycypacyjne Projektowanie Infrastruktury). Zaglądając do działu Blog, znajdziemy teksty na różne tematy spod znaku studiów nad przyszłością, dotyczące np. podboju Kosmosu, biologii syntetycznej, muzycznej futurologii czy przyszłości eksploatacji dna morskiego.

Strona Ptsp.pl to prawdziwa kopalnia intrygującej wiedzy – warto z niej czerpać.

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry