Gorące pytania
znaleziono wiadomości: 21
Składowanie odpadów na działce

Do problemów naszych czytelników można zaliczyć składowisko odpadów masy drzewnej usytuowane po sąsiedzku z domami mieszkalnymi. Oznacza ono nieprzyjemny zapach, uporczywy kurz, ale i zagrożenie pożarowe. Z jakimi niebezpieczeństwami mierzą się mieszkańcy okolicznych domów, jak mogą zainterweniować i co może zrobić straż pożarna? Jak postępować w zależności od tego, na czyim terenie znajduje się składowisko?
Praca zdalna cz. 2

W tym numerze publikujemy ciąg dalszy informacji kpt. dr. Damiana Witczaka, który pełni służbę w Biurze Prawnym Komendy Głównej PSP, na temat zmian w Kodeksie pracy. Co się zmieniło? Do tej pory pisaliśmy o uprawnieniach pracodawcy do kontroli trzeźwości pracowników i rozpoczęliśmy temat pracy zdalnej.
Praca zdalna cz. 1

Do redakcji wpływają różne zapytania, leżące na sercu naszym czytelnikom. Podobnie jest tym razem, choć chodzi raczej o serce cywilne. W kwietniu wchodzą w życie zmiany w Kodeksie pracy i naszych czytelników ciekawi, co oznaczają w praktyce - co się faktycznie zmienia i jak będzie wyglądało wdrażanie tychże zmian, z czym muszą się zmierzyć pracownicy, a z czym pracodawcy.
"Bezdomność" Podchorążego

Kiedy strażak jest „bezdomny, bezrobotny, bez świadczeń”? Zdaniem naszego czytelnika Tomasza taki okres istnieje - od obrony pracy inżynierskiej do momentu podjęcia służby we wskazanej jednostce ochrony przeciwpożarowej.
Wypalenie zawodowe - jak sobie radzić ze stresem?

Wypalenie stresem powoli staje czymś, co nie dziwi. Żyjemy coraz szybciej, mierzymy się ze zmianami, ciągłym konkurowaniem i rywalizacją, oddalamy się od bliskich, poświęcamy coraz więcej czasu na pracę zawodową i naukę. Aż wreszcie tracimy siły. Co wtedy? Jak radzić sobie z napięciem i stresem, podpowie psycholog i psychoterapeuta mł. bryg. Anna Kubicka, która pracuje w Biurze Edukacji KG PSP.
"Rekrutacja" autorów PP

Naszych czytelników, zwłaszcza tych, którzy mają twórcze zapędy i chęci dzielenia się swoją wiedzą z innymi, interesuje to, jak wygląda proces wydawniczy w redakcji „Przeglądu Pożarniczego”. To nic strasznego, a jak wiadomo, lepiej wyjaśnić wszystko od ręki, by potencjalni autorzy nie obawiali się, że „się nie da”.
Oznakowanie drzwi przeciwpożarowych

Oznakowanie drzwi przeciwpożarowych, które nie są urządzeniami przeciwpożarowymi, a są stosowane w ścianach będących elementami oddzielenia przeciwpożarowego. Czy je też należy oznakować? Jakie jeszcze inne obowiązki z zakresu ochrony przeciwpożarowej stoją przed właścicielem budynku?
Przepisy ochrony przeciwpożarowej dla budynków szkół i przedszkoli

Jakiś czas temu do redakcji zgłosiła się osoba zainteresowana przepisami ochrony przeciwpożarowej dla budynków szkół i przedszkoli, w szczególności w zakresie warunków ewakuacji oraz wyposażenia w urządzenia przeciwpożarowe. Co zrobić, żeby dzieci były bezpieczne? Z tym pytaniem kierujemy się do st. kpt. Kamila Wleciała z Biura Przeciwdziałania Zagrożeniom Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
Kwatera tymczasowa - jak ją traktować?

Jak postąpić w przypadku, gdy strażak zajmuje kwaterę tymczasową przez okres dłuższy niż 5 lat? Wypłacać mu równoważnik za brak lokalu, czy może poczekać na złożenie stosownego oświadczenia mieszkaniowego? Jak zatem traktować kwaterę tymczasową? Wątpliwości rozwieje kpt. Dominik Kabat z Biura Logistyki w KG PSP.
Służba po służbie

Niedawno napisał do nas czytelnik, który służy w innej formacji mundurowej, a teraz chciałby zasilić szeregi PSP. Czy to możliwe? Jeśli tak, to na jakich zasadach i czy do wysługi lat w PSP zalicza się okres dotychczasowej służby? Przy tej okazji poruszymy także kwestię powrotu do PSP z emerytury - czy nadal można korzystać ze stopnia, czy konieczne jest odbycie trzyletniej służby przygotowawczej?