• Tłumacz języka migowego
WWW@pożarnictwo Anna Sobótka

Geozagrożenia w Polsce

28 Marca 2023

screen ze strony www.pgi.gov.plTak potężne trzęsienie ziemi, które dotknęło Turcję i północną Syrię, nie grozi naszemu krajowi. To jednak nie oznacza, że możemy ignorować toczące się w skorupie ziemskiej procesy stanowiące potencjalne źródło zagrożeń - oprócz trzęsień ziemi występują inne niebezpieczeństwa, np. osuwiska, osiadania czy wypiętrzania powierzchni. Nad sytuacją na terenie naszego kraju czuwa Centrum Geozagrożeń Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. W sieci znajdziemy stronę internetową Centrum, stanowiącą doskonałe źródło rzetelnych wiadomości dla osób chcących bardziej zagłębić się w to zagadnienie: www.pgi.gov.pl/centrum-geozagrozen.
Uporządkowane są w trzech głównych blokach tematycznych: monitoring geodynamiczny, osuwiska oraz satelitarna interferometria radarowa. Z pierwszej z zakładek możemy zaczerpnąć informacje dotyczące sejsmologii, magnetyki, grawimetrii czy systemów pozycjonowania GNSS, a przede wszystkim zapoznać się z raportami i komunikatami monitoringu geodynamicznego Polski. Możemy również samodzielnie zaraportować wstrząs - bo dochodzi do nich również na terenie naszego kraju, choć oczywiście ich magnituda nie jest wysoka. Inaczej jest z osuwiskami (zakładka druga) - te należą do najczęściej występujących w Polsce geozagrożeń. Dlatego też zapewne w tej części baza wiedzy jest najobszerniejsza, znajdziemy też filmy dotyczące tego zjawiska. W trzeciej z głównych zakładek dowiemy się więcej o osiadaniu powierzchni i jego monitoringu.
Centrum Geozagrożeń prowadzi również swój profil na Facebooku. Warto zaglądać i tam - z pierwszej ręki uzyskamy najważniejsze informacje, np. o wstrząsach w Polsce i na świecie, wzbogacone o przejrzyste mapy i infografiki.

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry