Bankiety i przyjęcia

Kategoria: Etykieta

Oficjalne i prywatne spotkania towarzyskie często służą uczczeniu ważnego wydarzenia lub są wyrazem szacunku dla osoby, na cześć której wydawane jest przyjęcie.

Na oficjalne przyjęcia wysyła się zaproszenia, najczęściej na kartoniku wielkości kartki pocztowej z jednostronnie umieszczoną treścią. Można wydrukować pełen tekst lub pozostawić wolne miejsce na ręczne wpisanie imienia i nazwiska gościa (piórem i ładnym, starannym pismem).  

Ważne informacje

Zaproszenia należy wysłać z wyprzedzeniem około dwóch tygodni. Do wysoko postawionych osób, które otrzymują wyjątkowo dużo zaproszeń, warto wysłać naszą propozycję dość wcześnie, aby gość, na którym nam szczególnie zależy, umieścił ją w swym kalendarzu.

Typy przyjęć

Przyjęcia różnią się od siebie stopniem formalności. Najbardziej oficjalne są przyjęcia wieczorne i zasiadane, w zaproszeniach określane mianem obiadu. Oficjalny obiad rozpoczyna się najczęściej o godzinie 20.00, mimo późnej pory nigdy nie jest nazywany kolacją. Przyjęcie zasiadane w godzinach obiadowych określane jest mianem śniadania, a coraz częściej lunchu.

Mniej formalny rodzaj spotkania towarzyskiego to przyjęcie bufetowe – najbardziej uroczysta forma przyjęcia na stojąco. Dania serwowane są na stołach ustawionych przy ścianach.

W zależności od stopnia formalności przyjęcia, w sali jadalnej będą się znajdowały stoły dla wszystkich lub części uczestników biesiady albo stołów nie będzie wcale. W tym drugim przypadku porcje powinny być tak przygotowane, aby można było je jeść jedynie widelcem. Nie nakładajmy na raz zbyt wielu dań. Gdy będziemy chcieli ponownie skorzystać z bufetu, oddajmy nasz talerz obsłudze kelnerskiej lub odłóżmy go na specjalnie przygotowany stół i na czysty nałóżmy nową porcję.

W przypadku bufetu z rozstawionymi w sali stołami do konsumpcji, czasem nazywanego mieszanym lub amerykańskim, nakładamy potrawy na talerz i przechodzimy do stołu, przy którym zjadamy posiłek. Obsługa kelnerska zabiera brudne naczynia ze stołu, czasem również odpowiedzialna jest za nalewanie alkoholu.

Innymi, mniej formalnymi przyjęciami na stojąco są:

Listopad 2015