Prezenty dajemy z okazji służbowych i prywatnych. Aby uniknąć gaf i niezręczności, warto przestrzegać zasad rządzących eleganckim wręczaniem i otrzymywaniem podarunków.
Oficjalne i prywatne spotkania towarzyskie często służą uczczeniu ważnego wydarzenia lub są wyrazem szacunku dla osoby, na cześć której wydawane jest przyjęcie.
Restauracja pełni wiele funkcji. Można się w niej posilić, spotkać w interesach, uhonorować ważnych gości, zaproszeniem do niej sprawić przyjemność bliskim lub umówić się tam na randkę. Gwarancją udanego wieczoru jest umiejętność stworzenia miłej atmosfery oraz przestrzeganie kilku zasad.
Spotkania przy stole są okazją do poznania nowych osób, nawiązania ciekawych kontaktów zawodowych i prywatnych. Znajomość zasad zachowania się podczas posiłków ułatwi nam dbanie o dobrą atmosferę, prowadzenie konwersacji oraz zapewni poczucie pewności siebie. W artykule omówimy kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie zagwarantuje nam sukces towarzyski i umożliwi spędzenie miłych chwil podczas posiłku.
Korespondencja służbowa jest wizytówką reprezentowanej przez nas instytucji i ma ogromne znaczenie dla budowania jej wizerunku.
Termin precedencja pochodzi z języka łacińskiego i oznacza pierwszeństwo, pierwsze miejsce. Określa stosowany w dyplomacji i w oficjalnych okolicznościach zbiór zasad, za pomocą których ustala się porządek występowania dyplomatów oraz zaproszonych gości. Stanowi wsparcie przy podejmowaniu decyzji o prawidłowej kolejności ich powitania, przedstawiania, zajmowania miejsc, czy przemawiania. Pozwala okazać szacunek należny osobom piastującym zaszczytne stanowiska, a w życiu prywatnym – daje możliwość uhonorowana i wyróżnienia osób szczególne dla nas ważnych, na przykład seniorów rodu. Przestrzeganie zasad precedencji ułatwia organizację uroczystości i pomaga uniknąć ryzyka urażenia czyjejś godności.
Strona 1 z 2