• Tłumacz języka migowego
Sport i rekreacja

Polska pokazała sportową siłę

1 Października 2015

W Sankt Petersburgu odbyły się XI Mistrzostwa Świata w Sporcie Pożarniczym. Wśród 23 startujących w nich drużyn znalazła się również reprezentacja polskiego pożarnictwa.

Reprezentacja Polski

Zespół żeński zbudowany został na bazie drużyny MDP Papowo Toruńskie, męski - formacji Państwowej Straży Pożarnej. Zawody rozgrywane były na Stadionie Pietrowskim, na którym na co dzień występuje utytułowany klub piłkarski Zenit St. Petersburg.

Pierwszego dnia zawodnicy rywalizowali w konkurencji drabiny hakowej. Po eliminacjach rywalizacja przeniosła się ze stadionu na najbardziej reprezentatywne miejsce w mieście - Plac Dworski, tuż przy Ermitażu. Po ceremonii otwarcia, której nie powstydziliby się organizatorzy igrzysk olimpijskich, przeprowadzone zostały półfinały i finały hakówki. Z naszej ekipy najlepszy indywidualny wynik osiągnęła Marta Lach, zajmując piąte miejsce. Łączny wynik drużyny żeńskiej dał jej drugą lokatę, mężczyźni zajęli miejsce szóste. Kulminacją zmagań było wyrównanie rekordu świata mężczyzn - 12,56 s - przez Romana Wagnera (Rosja).

Drugiego dnia zostały rozegrane dwie konkurencje: pożarniczy tor przeszkód 100 m oraz sztafeta pożarnicza 4 x 100 m. Wśród naszych zawodników najlepszy wynik w setce - 15,95 - osiągnął Mateusz Brzoza (KP PSP Strzelce Opolskie), zajmując 14. miejsce. W finale zawodników zza naszej wschodniej granicy pogodził Czech Jakub Pekny, zwyciężając z czasem 15,09 s.
Popołudniowa sztafeta rozegrana została w bardzo trudnych warunkach, padał deszcz i wiał dość silny wiatr. Polski zespół męski zajął piąte miejsce, z bardzo dobrym jak na te warunki wynikiem - 59,01 s. Dziewczęta, po kontuzji jednej z zawodniczek, również były piąte. Zwieńczeniem zmagań była ostatnia konkurencja - ćwiczenie bojowe, która jednak nie przyniosła większych zmian w końcowej klasyfikacji generalnej. Zwyciężył zespół Rosji, przed Białorusią i Czechami. Wśród kobiet pierwsze miejsce wywalczyła drużyna Rosji, drugie Czech ,a trzecie Białorusi.

Oprócz naszych zespołów mieliśmy w mistrzostwach jeszcze jeden polski akcent. W międzynarodowym składzie komisji sędziowskiej znalazł się bowiem mł. bryg. Szymon Ławecki z KG PSP.

Kolejne mistrzostwa odbędą się za rok w Izmirze (Turcja).