• Tłumacz języka migowego
Sport i rekreacja

Mistrzostwa w blasku rekordu

29 Lipca 2015

W czerwcu w obiektach sportowych Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie rozegrane zostały XXXII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym. Oczekiwania zawodników i kibiców były duże. Mało kto spodziewał się jednak nowego rekordu, i to w najbardziej prestiżowej konkurencji - pożarniczym ćwiczeniu bojowym.

XXXII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym

Organizatorami zawodów były Komenda Główna PSP, częstochowska CS PSP oraz Urząd Miasta Częstochowy. Ich uroczystego otwarcia dokonał zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Piotr Kwiatkowski.

W mistrzostwach wzięło udział 227 zawodników, reprezentujących 16 województw, cztery szkoły pożarnicze (SGSP, SA PSP Kraków, SA PSP Poznań, CS PSP w Częstochowie) oraz Litwę, Łotwę i Mołdawię. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała 32-osobowa komisja sędziowska, pod przewodnictwem asp. sztab. Marka Olejarza. Dwudniowa rywalizacja odbywała się w czterech konkurencjach: pożarniczy tor przeszkód 100 m, wspinanie przy użyciu drabiny hakowej, sztafeta 4 x 100 m z przeszkodami oraz pożarnicze ćwiczenie bojowe.

Powtórka z historii

Mistrzostwa zainaugurowały zmagania na pożarniczym torze przeszkód 100 m. Rywalizacja była do końca niezwykle zacięta, choć tak naprawdę pretendentów do pierwszego miejsca tylko kilku. Nie zawiódł ubiegłoroczny zwycięzca Mateusz Brzoza (woj. opolskie), który stanął na najwyższym stopniu podium z czasem 16,26 s. Drugi, z czasem 16,74 s, był Mirosław Cyrson (woj. pomorskie) - był to dla niego awans o jeden stopień w stosunku do ubiegłego roku. Trzecie miejsce, osiągając wynik 16,86 s, zajął Tobiasz Klama (woj. opolskie).

W klasyfikacji zespołowej zwyciężyła drużyna z woj. opolskiego, pokonując przedstawicieli woj. pomorskiego i CS PSP w Częstochowie. Dla ubiegłorocznego zwycięzcy tej konkurencji - reprezentacji woj. warmińsko-mazurskiego ósma lokata z pewnością nie oznaczała udanego występu.

Kolejna konkurencja to wspinanie przy użyciu drabiny hakowej. Jak było do przewidzenia, z doskonałym czasem 13,86 s (13,61 s w 2014 r.) wygrał ją Bartłomiej Siepietowski (woj. małopolskie). Drugie miejsce, z wynikiem 14,18 s, wywalczył Tobiasz Klama, a trzecie Dawid Kacperski (woj. mazowieckie), uzyskując czas 14.24 s. Mirosław Cyrson, jeden z faworytów, znalazł się poza podium.

Klasyfikacja w dwuboju pożarniczym wyglądała następująco: I miejsce - Bartłomiej Siepietowski (30,77 s), II miejsce - Tobiasz Klama (31,04 s), III miejsce - Mirosław Cyrson (31,23 s).

W klasyfikacji zespołowej I miejsce wywalczyło woj. pomorskie, II - woj. mazowieckie, a III - woj. warmińsko-mazurskie. Drużyny z I i III miejsca zamieniły się miejscami w porównaniu do 2014 r.

Dzień niespodzianek

W kolejnym dniu mistrzostw rozegrane zostały dwie konkurencje: sztafeta pożarnicza 4 x 100 m oraz pożarnicze ćwiczenie bojowe. W pierwszej w efektownym stylu, z czasem 61,07 s, wygrała reprezentacja CS PSP w Częstochowie - co było pewnego rodzaju niespodzianką. Kolejne miejsca zajęły drużyny z woj. małopolskiego (61,56 s) oraz woj. opolskiego, która była gorsza o włos, bo zaledwie o 0,04 s. Ubiegłoroczni triumfatorzy tej konkurencji, czyli woj. warmińsko-mazurskie, woj. mazowieckie i woj. pomorskie, musieli tym razem oddać tytuły.

Ostatnią konkurencją było pożarnicze ćwiczenie bojowe. W pięknym stylu, z czasem 25,69 s (nowy rekord Polski!), wygrała ją reprezentacja woj. podkarpackiego (trzecia w 2014 r.). Wyższość zwycięzcy, tak jak w ubiegłym roku, musiała uznać drużyna woj. kujawsko- pomorskiego (27,15 s), która jednak w ostatecznym rozrachunku okazała się lepsza od ubiegłorocznego triumfatora - woj. pomorskiego (28.63 s). Niestety, również w tym roku, zawodnicy z Mazowsza, którzy w 2013 r. ustanowili rekord Polski wynikiem 25,87 s, i tym razem nie odegrali w rywalizacji znaczącej roli.

Na zakończenie sportowych zmagań dużą dawkę emocji dały kibicom biegi finałowe w konkurencjach: pożarniczy tor przeszkód 100 m o Puchar Komendanta Głównego PSP oraz wspinanie przy użyciu drabiny hakowej o Puchar Ministra Spraw Wewnętrznych. W pierwszym z nich, nie miał sobie równych zawodnik z Litwy Arnold Tankovich, który wygrał puchar z czasem 16,72 s. W drugim biegu, z czasem 13,65 s, a więc lepszym niż rok temu (13,73 s), zwyciężył Bartłomiej Siepietowski.
W klasyfikacji drużynowej mistrzostw po raz drugi z rzędu zwyciężyła reprezentacja województwa pomorskiego. Drugie miejsce zajęło woj. mazowieckie (awans o jedno oczko w stosunku do 2014 r.), a trzecie woj. małopolskie.

Polska dominacja

W poszczególnych konkurencjach międzynarodowa klasyfikacja wyglądała następująco. Pożarniczy tor przeszkód - 100 m indywidualnie wygrał Mateusz Brzoza, II miejsce zajął Mirosław Cyrson, III - Arnold Tankovic z Litwy, w klasyfikacji zespołowej - na podium stanęła Polska przed Mołdawią i Litwą. W konkurencji wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3. piętro wspinalni indywidualnie zwyciężył Bartłomiej Siepietowski, II miejsce zajął Tobiasz Klama, a III - Dawid Kacperski. W klasyfikacji zespołowej pierwsze trzy miejsca zajęły Polska, Litwa i Mołdawia. W dwuboju pożarniczym z czasem 30,77 s wygrał Bartłomiej Siepietowski. Drugi był Mirosław Cyrson (31,23 s), a trzeci Mateusz Brzoza (31,44 s). W sztafecie pożarniczej 4 x 100 m z przeszkodami najlepsze okazały się drużyny z Polski, Litwy i Mołdawii. W pożarniczym ćwiczeniu bojowym zwyciężyła Polska przed Łotwą i Mołdawią. W klasyfikacji drużynowej XXXII Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Sporcie Pożarniczym najlepszą drużyną okazała się Polska, kolejne miejsca zajęły Mołdawia i Litwa.