• Tłumacz języka migowego
Sport i rekreacja

Bydgoszcz na wysokości

31 Października 2015

Podczas kolejnej edycji strażackich zawodów wysokościowych na starcie stanęło 15 drużyn. Reprezentowały nie tylko Państwową Straż Pożarną, jednak laury zwycięstwa powędrowały do strażackiej ekipy z Bydgoszczy.

Tegoroczne Ogólnopolskie Zawody Grup Ratownictwa Wysokościowego odbyły się w 35 rocznicę powstania ratownictwa wysokościowego w PSP. W łódzkiej hali Atlas Arena 23 września w szranki stanęło 15 trzyosobowych drużyn - w przytłaczającej większości ich zawodnicy reprezentowali PSP. Oprócz nich startowali jeszcze przedstawiciele 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Konkurencje rozgrywano w dwóch kategoriach: zespołowej i indywidualnej.

Trudno nazwać tę rywalizację typowo sportową. Tutaj chodzi o coś więcej niż sprawność i szybkość. Celem zawodów od lat jest sprawdzenie stopnia wyszkolenia ratowników wysokościowych, wymiana doświadczeń i podnoszenie kwalifikacji poprzez współzawodnictwo sportowe. W zmaganiach mogą więc uczestniczyć strażacy mający tytuł co najmniej młodszego ratownika wysokościowego lub zawodnicy spoza PSP z przeszkoleniem alpinistycznym. A wszystkie elementy konkurencji należy wykonywać zgodnie z Zasadami organizacji ratownictwa wysokościowego w KSRG.

Trasa zawodów wymaga doskonałej sprawności fizycznej i zastosowania różnego sprzętu i technik wysokościowych, m.in.: wchodzenia po drabince speleo z asekuracją, pokonania kilku metrów techniką trawersu, podejścia z przepinkami do konstrukcji dachu na dwóch przyrządach (bez przyrządu nożnego), zjazdu na linie różnymi technikami, uwolnienia nieprzytomnej osoby wiszącej na wysokości 3 m, a także zbudowania odpowiedniego układu wyciągowego i podniesienia za jego pomocą ciężaru na wysokość 10 m.

Najlepsi w tej konkurencji okazali się strażacy z KW PSP w Toruniu - SGRW w Bydgoszczy (czas 13:40,72). Tuż za nimi była ekipa z KW PSP we Wrocławiu (czas 15:16,75), a trzecia na podium stanęła reprezentacja JRG 3 w Bydgoszczy (czas 18:25,38).

Indywidualnie bezkonkurencyjni okazali się Łukasz Żurawski z KW PSP w Toruniu - SGRW w Bydgoszczy (z czasem 00:30,50), Łukasz Tomaczkowski z KW PSP w Gdańsku (00:31,58) i Michał Górka z KW PSP w Toruniu-SGRW w Bydgoszczy (00:34,52).

Tradycyjnie na zawody zaproszono również dzieci. Czekały na nie liczne atrakcje - tor przeszkód, ścianka wspinaczkowa i spotkania z psami ratowniczymi.

land

fot. Anna Łańduch

do góry