• Tłumacz języka migowego
Organizacja

Podwójne święto strażaków

5 Czerwca 2017

Centralne Obchody Dnia Strażaka miały w tym roku wyjątkowy charakter – połączone były bowiem z jubileuszem 25-lecia powołania naszej formacji. Wręczone zostały nominacje generalskie i odznaczenia dla zasłużonych strażaków, odbyła się też promocja na pierwszy stopień oficerski. Strażacy zorganizowali piknik dla mieszkańców stolicy, promujący ich zawód oraz zagadnienia bezpieczeństwa.

Uroczystości rozpoczęły się 6 maja, mszą świętą w intencji strażaków w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie. Wzięli w niej udział m.in. premier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, a także kierownictwo PSP.
Dalsza cześć obchodów przebiegała na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezydent Andrzej Duda oraz szef MSWiA Mariusz Błaszczak wręczyli nominacje generalskie sześciu oficerom Państwowej Straży Pożarnej. Na stopień gen. brygadiera awansowany został komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski. Stopień nadbrygadiera otrzymali: st. bryg. Marek Jasiński – zastępca komendanta głównego PSP, st. bryg. Marek Kubiak – dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, st. bryg. Paweł Kępka – rektor-komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, st. bryg. Janusz Halak – kujawsko-pomorski komendant wojewódzki PSP oraz st. bryg. Stanisław Nowak – małopolski komendant wojewódzki PSP.

Prezydent Andrzej Duda wyróżniającym się strażakom wręczył odznaczenia państwowe. Krzyż Zasługi za Dzielność otrzymali st. kpt. Krzysztof Stępniak, bryg. Dariusz Wojtecki i mł. kpt. Radosław Zwara. Brązowym Krzyżem Zasługi zostali uhonorowani: st. ogn. Jacek Kłosiński, ogn. Arkadiusz Kuc, str. Wojciech Ochęcki, ogn. Łukasz Rostkowski, asp. Sławomir Szmigiel, st. ogn. Mariusz Waligóra i st. asp. Janusz Zawadzki.

W dalszej części uroczystości 218 funkcjonariuszy otrzymało promocję na pierwszy stopień oficerski. Było wśród nich 80 absolwentów studiów stacjonarnych I stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej, 107 absolwentów studiów niestacjonarnych I stopnia dla strażaków w służbie stałej oraz 31 osób mających uprawnienia do pierwszego stopnia oficerskiego w PSP. Jako pierwszy oficerskie szlify otrzymał najlepszy absolwent studiów I i II stopnia mgr inż. Piotr Pszeniczny (średnia 5,0). Mianowania w imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji dokonali komendant główny PSP gen. bryg. Leszek Suski wraz ze swoim zastępcą nadbryg. Markiem Jasińskim.

Ze względu na jubileusz 25-lecia PSP nie zabrakło odwołań do przeszłości i podsumowań. – Minione ćwierćwiecze to nieprzerwana ewolucja systemu ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa i ochrony ludności. Czas ten niezmiennie dowodzi, że polscy strażacy potrafią sprostać współczesnym wyzwaniom. Pragnę zapewnić wszystkich państwa tu obecnych, że tak będzie również w przyszłości – podkreślił w swoim wystąpieniu komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.

Tego dnia strażacy usłyszeli wiele ciepłych słów i wyrazów uznania.

– Strażacy to ci, na których patrzy się z szacunkiem, na których patrzy się z podziwem. Strażak to wzór, to człowiek godny zaufania, to ktoś, kogo się podziwia za bohaterstwo, za odwagę – powiedział prezydent Andrzej Duda. Zebrani usłyszeli także, że strażacy są niezastąpieni i niezawodni.

Szefowa rządu podkreśliła, że strażacy zawsze są wszędzie tam, gdzie wymaga się wyjątkowych umiejętności i działania. – Być strażakiem to rzecz wielka, to najbardziej szanowana służba w Polsce – mówiła prezes Rady Ministrów.

Minister Mariusz Błaszczak zwrócił się w pierwszej kolejności z gratulacjami do nowo mianowanych oficerów PSP. – Każdy z nas chciał być strażakiem. Państwo dziś spełniliście to marzenie. Jesteście oficerami Państwowej Straży Pożarnej. To wielkie wyróżnienie, ale też wielka odpowiedzialność – powiedział. Podziękował także za akcję podczas niedawnej katastrofy budowlanej w Świebodzicach oraz za ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży. – Dziś podkreślamy to, że jesteśmy dumni z postawy strażaków – zaznaczył.

Odczytano także list prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego skierowany do strażaków. Zaznaczył w nim, że strażakom należy się uznanie, szacunek i bezgraniczna wdzięczność wszystkich.

Oprócz prezydenta, pani premier i szefa MSWiA tego dnia ze strażakami świętowali wicemarszałek Senatu Maria Koc, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipera, wiceministrowie w MSWiA Jarosław Zieliński i Tomasz Zdzikot. Na trybunie honorowej zajęli miejsca także st. bryg. Krzysztof Hejduk, zastępca komendanta głównego PSP, kadra kierownicza KG PSP, komendanci wojewódzcy, komendanci szkół i przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb.

Uroczystość zakończyło składanie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów i pojazdów pożarniczych. Wzięły niej udział m.in. kompanie reprezentacyjne, strażacy w historycznym umundurowaniu, przedstawiciele specjalistycznych grup ratowniczych, pojazdy historyczne i współczesne. Defilada obrazowo ukazała ewolucję umundurowania strażaków, ich wyposażenia, pokazała też spektrum zadań, z którymi mierzy się dzisiejsza PSP. Mieszkańcy stolicy docenili to brawami. W pobliskim Ogrodzie Saskim odbył się zaś strażacki piknik edukacyjny, z konkurencjami sprawnościowymi dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi zmierzyli się z kołem sprawności młodego strażaka, które składało się m.in. z testu odwagi (skok na poduszkę ratowniczą), testu wysokości (ścianka wspinaczkowa), testu równowagi (układanie skrzynek) oraz testu medyka. Dzieci cierpliwie czekały w ogromnych kolejkach, a kiedy przyszła ich kolej, mogły liczyć na profesjonalną i życzliwą pomoc strażaków.

red

zdjęcie do apli mł.kpt

Wychowywałem się w rodzinie ze strażackimi tradycjami. Z czasem i ja wstąpiłem do OSP w Rzemieniu. Niesienie pomocy ludziom i ich wdzięczność dają mi spełnienie i radość. Stwierdziłem, że to moje przeznaczenie, a SGSP jest najlepszą drogą do rozpoczęcia zawodowej służby. Czas spędzony w uczelni to jeden z najlepszych okresów mojego życia. Miałem praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju osobistego. Jestem dumny, że mogę służyć w tej formacji. Jej największym atutem jest szacunek i zaufanie, jakimi darzy nas społeczeństwo. Przede mną nowy etap – służba stała. Mam nadzieję, że spotka mnie wyrozumiałość innych, bo dowódca czy ratownik to nie bohater z kreskówki, mający nadludzką siłę. Każdy z nas jest jedynie człowiekiem i czasem popełnia błędy, choć oczywiście za wszelką ceną chciałbym ich uniknąć.
Na zdjęciu: mł. kpt. Piotr Pszeniczny, tegoroczny prymus SGSP: Straż to moje przeznaczenie.

maj 2017

do góry