• Tłumacz języka migowego

Za granicą

znaleziono wiadomości: 37

Piekielne więzienie

Piekielne więzienie

Piekielne więzienie

Najbardziej śmiercionośny pożar zakładu penitencjarnego w znanej nam historii powstał 14 lutego 2012 r. w Krajowym Zakładzie Karnym w Comayagua w Hondurasie, około 75 km na północ od stolicy Tegucigalpa. Ta słynąca ze złych warunków placówka nazywana była „piekielną” - w tragedii, na której skutki złożył się szereg rażących zaniedbań, zasłużyła na swoje miano.

Groźne ruchy mas ziemi

Groźne ruchy mas ziemi

Groźne ruchy mas ziemi

Ostatnimi laty coraz częściej media donoszą o zagrożeniach wynikających z ruchów mas ziemi, powodujących osuwiska i zapadliska. Występowanie obu tych zjawisk przynosi co roku ogromne straty, ale przede wszystkim stwarza niebezpieczeństwo dla bytu, a nawet życia mieszkańców terenów nimi dotkniętych.

Osuwisko na Ischii

Osuwisko na Ischii

Osuwisko na Ischii

Co najmniej siedem osób - wśród nich trzytygodniowe niemowlę - zostało znalezionych martwych po tym, jak 26 listopada 2022 r. błotne osuwisko na włoskiej wyspie Ischia w regionie Kampania pogrzebało znaczną część miasta Casamicciola. Za tragedię odpowiada nie tylko hydrogeologiczna niestabilność regionu, ale także liczba nielegalnie postawionych budynków - szacowana na 28 000 na całej wyspie.

Katastrofa w Turcji i Syrii

Katastrofa w Turcji i Syrii

Katastrofa w Turcji i Syrii

6 lutego 2023 r. południową i centralną Turcję, a także północną i zachodnią Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Powodem tak silnych wstrząsów było 100 km pęknięcie pomiędzy płytami tektonicznymi Anatolii i Arabii. Zginęło ponad 50 tys. osób, a 122,5 tys. zostało rannych.

Pusan. Sekundy śmierci

Pusan. Sekundy śmierci

Pusan. Sekundy śmierci

14 listopada 2009 r. na krytej strzelnicy w portowym mieście Pusan w Korei Południowej doszło do pożaru, w którym zginęło piętnaście osób - pięcioro Koreańczyków i dziesięcioro japońskich turystów, a jedna osoba została poważnie ranna. Policja, straż pożarna i elektrycy przeprowadzili wspólną kontrolę bezpieczeństwa w placówce osiem dni przed wypadkiem, nie stwierdzając żadnych niedopatrzeń.

Epicka zamieć

Epicka zamieć

Epicka zamieć

Choć pod koniec ubiegłego roku wydawało się, że prawdziwa zima już nie nadejdzie, po drugiej stronie kuli ziemskiej sytuacja przerosła wszelkie oczekiwania. Gwałtowne zamiecie śnieżne, potężne arktyczne wiatry i drastyczny spadek temperatury to recepta na jedną z największych naturalnych katastrof w Ameryce Północnej od dziesięcioleci.

Pożegnanie królowej

Pożegnanie królowej

Pożegnanie królowej

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 r. w wieku 96 lat. Przygotowania procedur na okoliczność śmierci i pogrzebu monarchini rozpoczęły się już w latach 60. ubiegłego wieku, a Operacja London Bridge, czyli plan na czas między śmiercią królowej a jej pogrzebem - aktualizowany trzy razy w roku na spotkaniu z udziałem urzędników i policji - w ciągu ostatnich dziesięcioleci przeszedł wiele zmian.

Co się mówi o wybuchu

Co się mówi o wybuchu

Co się mówi o wybuchu

W sobotę 8 października rano w potężnym wybuchu został uszkodzony most drogowo-kolejowy łączący Rosję z Półwyspem Krymskim. To skuteczne uderzenie w kluczowy szlak zaopatrzenia dla sił rosyjskich na terenie Ukrainy wywołało nieskrywaną radość zachodnich mediów. W ataku prawdopodobnie zginęło pięć osób [1].

Cios w most

Cios w most

Cios w most

Charakterystyczną cechą rosyjskiej narracji głównego nurtu jest pielęgnowanie w Rosjanach swoistej gigantomanii. Często obraca się to w groteskę: mają największe działo (które nigdy nie wystrzeliło) lub najcięższy dzwon (który nigdy nie wydał dźwięku). Zbudowali także najdłuższy most w Europie, który miał być w dodatku najodporniejszy. Okazało się, że nie był.

Na odsiecz Francji

Na odsiecz Francji

Na odsiecz Francji

10 sierpnia 2022 r. o godz. 8.37 w CECIS (Common Emergency and Information System) pojawia się informacja z Francji. Mówi o zapotrzebowaniu na wsparcie ratownicze w ramach Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności. System ratowniczy tego kraju przechodzi najcięższy test, pozostając w pełnej mobilizacji w związku z szalejącymi tam od kilku tygodni pożarami lasów.

do góry