• Tłumacz języka migowego
Wydało się Anna Sobótka

Za kulisami służby

16 Listopada 2022

Waldemar Pruss, Strażak. Życie w ciągłej akcji, MUZA SA, Warszawa 2022Niektórzy przez długie lata szukają swojego miejsca w życiu zawodowym, inni poprzestają na zdroworozsądkowym stabilnym zatrudnieniu. Najwięksi szczęśliwcy bardzo szybko dowiadują się, kim chcieliby być, dążą wytrwale do celu, a ich praca staje się pasją.

Należy do nich Waldemar Pruss, strażak OSP, do niedawna funkcjonariusz PSP, a obecnie dowódca sekcji Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej poznańskiego portu lotniczego Ławica. Straż pożarna od wczesnych lat wypełniała jego życie i nie zmieniło się to do tej pory. Mamy możliwość poznania jego „strażackiej autobiografii”, napisanej lekko i potoczyście, zaciekawiającej od pierwszej strony. To książka z gatunku tych, które połyka się w kilka godzin, nie sposób się od niej oderwać. Zwłaszcza jeśli marzy się o zostaniu strażakiem, a jest się na początku drogi.

Z opowieści Waldemara Prussa wyłania się obraz trudnej, ale i ciekawej, niosącej poczucie sensu pracy, a właściwie służby. Każde wezwanie to zagadka - czy przyjdzie się mierzyć z łatwym do opanowania zagrożeniem, czy może walczyć przez wiele godzin z ogniem albo ścigać się ze śmiercią, udzielając kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku. Na szczęście zdarzają się też zabawne sytuacje, które zapadają w pamięć - o nich Waldemar Pruss także wspomina.

Książka „Strażak. Życie w ciągłej akcji” to również świetne kompendium podstawowej wiedzy o drodze do PSP dzięki rozdziałowi poświęconemu zmaganiom autora, by dostać się do szkoły aspirantów, a potem nauce w tej placówce. Nie zawiodą się również czytelnicy zainteresowani tematyką OSP - i jej Waldemar Pruss poświęcił wiele miejsca. Wreszcie w ostatnim rozdziale znajdziemy miniporadnik, jak działać w przypadku różnego rodzaju zagrożeń.

Opowieść wągrowieckiego strażaka to łakomy literacki kąsek, z duża dozą praktycznych, przydatnych informacji. Inspiracja dla poszukujących swojej drogi i zaproszenie do strażackiego życia.

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry