• Tłumacz języka migowego
Wydało się Anna Sobótka

Gdy otworzyło się piekło

17 Października 2022

Dawid Iwaniec, „Ogień wyszedł z lasu”, Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Warszawa 2022O tragicznym pożarze lasów w okolicach Kuźni Raciborskiej z 1992 r. napisano już tysiące stron publikacji z różnych dziedzin. Strażacy zapewne doskonale znają teksty analizujące akcję ratowniczo-gaśniczą, system ochrony przeciwpożarowej w lasach, porównanie organizacji działań, sprzętu i łączności wówczas i dziś. Różne oblicza pożaru w nadleśnictwie Rudy Raciborskie poznali w toku kształcenia czy też na szkoleniach i konferencjach dotyczących zagrożenia pożarowego w lasach.

Tym razem jednak pojawia się okazja, by zobaczyć tamte sierpniowe dni z nieco innej perspektywy - jako frapującą i poruszającą opowieść, na którą składa się wielogłos uczestników akcji ratowniczo-gaśniczej i innych osób, które odegrały rolę w wypadkach z 1992 r. lub obserwowały je z bliska. Poznajemy bliżej strażaków walczących z pożarem, trudne sytuacje, w których musieli się odnaleźć, ich emocje - strach, wściekłość, rozpacz, ale i siłę ducha, odwagę. Zaglądamy za kulisy, jesteśmy świadkami kluczowych rozmów dotyczących akcji ratowniczo-gaśniczej, możemy zadać wspólnie z autorem trudne pytania, na które czasem nie sposób już odpowiedzieć. Reporter drąży, nie boi się pisać o niewygodnych faktach czy domysłach (oczywiście wyraźnie odróżniając jedne od drugich).

W krótkich rozdziałach odkrywamy kolejne sceny dramatycznego spektaklu, język reportażu jest oszczędny, a jednocześnie pozwala ukazać głębię i dynamikę sytuacji. Otrzymujemy „reporterską rekonstrukcję wydarzeń niemal minuta po minucie”, zanurzamy się w tamtą rzeczywistość, dajemy się porwać fali „dziania się”. A po lekturze zostajemy z pytaniami, wątpliwościami i przemyśleniami.

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry