• Tłumacz języka migowego
Wydało się Anna Sobótka

Strażacy w obiektywie

16 Sierpnia 2022

„Państwowa Straż Pożarna. W akcji”, Komenda Główna PSP, Warszawa 2022Fotografia mówi czasem więcej niż słowa. Wiele stron napisano już na temat działań Państwowej Straży Pożarnej, zatem przyszedł czas, by w centrum postawić zatrzymaną w kadrze służbę strażaków. Ta myśl przyświecała twórcom albumu wydanego z okazji 30-lecia naszej formacji i w efekcie do naszych rąk trafia piękne wizualnie podsumowanie wielości zadań, których podejmują się funkcjonariusze PSP.

Poszczególne rozdziały stanowią ciekawą i niejednokrotnie poruszającą dokumentację codzienności i wyjątkowych akcji strażaków. Ich chleb powszedni to interwencje związane z wypadkami komunikacyjnymi, gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi i pożarami. Te ostatnie, choć kojarzone w pierwszej kolejności z PSP, w 2021 r. stanowiły niespełna 20% podejmowanych akcji. Przewagę zdobywają wyraźnie miejscowe zagrożenia. W albumie możemy zobaczyć strażaków udzielających pomocy ludziom i zwierzętom, mierzących się z zagrożeniami na ziemi, w wodzie i pod wodą, na wysokości, pod gruzami, w płonących domach i zakładach przemysłowych, na drogach i autostradach czy terenach leśnych.

Nie sposób nie pokazać w tego rodzaju publikacji wyjątkowych interwencji, w które obfitowały zwłaszcza ostatnie lata. Należą do nich przedsięwzięcia międzynarodowe: transporty pomocy humanitarnej, działania poszukiwawczo-ratownicze po wybuchu w Bejrucie oraz gaśnicze podczas pożarów lasów w Turcji i Grecji. Strażacy wkraczali do akcji także podczas poważnych kryzysów różnego rodzaju - tym związanym z pandemią COVID-19 czy napływem uchodźców z Ukrainy napadniętej zbrojnie przez Rosję.

Czarne lub żółte umundurowanie można było zobaczyć niemal zawsze wtedy, gdy ktoś potrzebował pomocy. I to pokazuje album: grozę, żywioł, niebezpieczeństwo, człowieka przytłoczonego nieszczęściem i drugiego - często o zmęczonej twarzy, noszącej ślady trudów psychicznych i wysiłku fizycznego, ale zawsze gotowego, by dotrzymać złożonej w dniu wstąpienia do służby obietnicy.

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry